Jak předcházet nachlazení u dětí? Budujte jejich imunitu

Silný imunitní systém je jako brnění. Do těla nepustí viry, které způsobují nachlazení, rýmu a bolest v krku. Proto je důležité se starat o střevní mikroflóru, kde sídlí až 70 % imunitního systému. Kromě toho posilujte na podzim a v zimě ledviny a plíce. Jejich oslabení se projeví nachlazením. Zjistěte, jak na to.

Ve větším kolektivu se děti k nachlazení dostanou snadněji

Začátek podzimu se pojí nejen se začátkem školy, ale také se začínajícím obdobím viróz a nachlazení. Podle západní medicíny je nachlazení akutní virové onemocnění horních cest dýchacích. Nejčastěji se o slovo hlásí ve studených a deštivých měsících, kdy děti tráví více času ve společnosti dalších dětí v uzavřeném prostoru.

Věděli jste, že děti do 15 let mohou být nachlazené 6krát až 8krát do roka, zatímco dospělí zhruba 2krát až 3krát do roka? Za vším hledejte imunitu. Obzvláště u menších dětí ještě není imunitní systém tak silný, a proto jsou častěji nemocné.

Proč se děti potýkají s nachlazením?

  • Mají slabší imunitu z důvodu nižšího věku,
  • pobývají v kolektivu,
  • nedodržují hygienická pravidla.

Příznaky nachlazení:

  • rýma,
  • zvýšená teplota,
  • dráždivý kašel,
  • větší únava,
  • ucpaný nos,
  • bolest hlavy a krku.

Příznaky jsou nejvýraznější první 2 až 3 dny. Jak dlouho trvá chřipka (nachlazení)? Do 7 dnů obvykle zmizí. Západní medicína léčí příznaky onemocnění. Tradiční čínská medicína jde hlouběji. Zabývá se člověkem jako celkem a zkoumá, odkud nemoc skutečně pramení.

strankycinskemediciny-nemoci-na-deti-cihaji-zejmena-ve-skole
Obrázek: Nemoci na děti číhají zejména ve škole

Jak se na nachlazení dětí dívá tradiční čínská medicína?

To, co znáte pod označením imunitní systém, nazývá tradiční čínská medicína wei qi. Představte si ji jako bublinu, brnění nebo ochranný obal, který je v těsné blízkosti povrchu lidského těla a chrání ho. Pokud je toto brnění silné, nedokáže ho nachlazení „narušit“ a proniknout do těla. Jestliže ale dítě nebo vy onemocníte, může to být proto, že:

  • vaše brnění bylo sice silné, ale infekce silnější,
  • vaše brnění je slabé, a tak ho překoná kdejaký útok nemocí zvenčí.

Proto je potřeba imunitní systém posilovat, ideálně úpravou jídelníčku. Podle tradiční čínské medicíny je důvodem nachlazení nejčastěji tzv. chladný vítr. Ten způsobuje chřipkové syndromy, mezi které se řadí:

Na podzim a během zimy je potřeba jíst vhodné potraviny a používat takový způsob jejich úpravy, který vyrábí a udržuje vnitřní teplo a zahřívá vnitřní organismus.

Narušení rovnováhy mezi energií jin a jang vede k nemoci

Zdraví, a to nejen u dětí, je rovnováha mezi jinovou a jangovou energií. Pokud jsou tyto energie v rovnováze, jste zdraví. Jakmile se ale tato rovnováha naruší, objeví se nemoc. Zmiňované energie neustále kolísají a úkolem člověka je starat se o to, aby byly víceméně v rovnováze. Děti se jen stěží dokážou o takovou rovnováhu postarat, a proto v jejich zdraví hrajete důležitou úlohu vy, rodiče. Hlídejte, aby měly vyvážený jídelníček, pohyb a spánek.

Teorie pěti elementů

Pro tradiční čínskou medicínu je typická a zásadní teorie pěti elementů. Jedná se o:

  1. dřevo,
  2. oheň,
  3. zemi,
  4. vodu,
  5. kov

Ke každému elementu patří určitý orgán v těle, potraviny, které jej posilují, chutě, barvy, způsoby úpravy potravy, emoce atd.

Podzim a zima se pojí s elementy kovu a vody

Pokud chcete, aby vaše dítko bylo zdravé, starejte se o jeho plíce a ledviny.

Element kovu

Kov náleží podzimu a pojí se s ním z hlediska orgánů plíce a tlusté střevo. Největším nepřítelem plic je sucho, které do těla vniká ústy a tělem. Sucho se drží zejména v přetopených místností. Proti suchu nejlépe působí potraviny:

  • tofu a tempeh,
  • jablka a hrušky,
  • mandle, sezamová semínka a piniové oříšky,
  • listy moruše.
strankycinskemediciny-na-podzim-do-jidelnicku-zaradte-jablka-a-hrusky
Obrázek: Na podzim do jídelníčku zařaďte jablka a hrušky

Plicím prospívá pikantní a kyselá chuť. U dětí buďte s pikantností opatrní, například jen lehce opepřete jídlo. Kyselá chuť je nejlepší ze šípkového čaje nebo kysaného zelí. Kyselá chuť z citronu se nedoporučuje.

Element vody

Voda se pojí s ročním obdobím zimy. V těchto měsících pečujte o ledviny a močový měchýř. Ostatně ledviny jsou podle tradiční čínské medicíny nejdůležitějším orgánem v těle, protože v něm pramení životní energie. V zimě na vás nejvíce působí chlad, kvůli kterému jste zimomřiví, máte studené končetiny a klidně se může objevit také bolest břicha a průjem.

strankycinskemediciny-v-zime-pecujte-zejmena-o-ledviny-a-mocovy-mechyr
Obrázek: V zimě pečujte zejména o ledviny a močových měchýř

Před onemocněními způsobenými chladem vás ochrání slaná chuť. Umožňuje totiž teplu, aby nádherně prostoupilo celé tělo, zejména ledviny, které chlad skutečně nemusí. Se solí to ale nepřehánějte, protože může vést k řídnutí kostí.

Sůl se využívá jako:

  • kloktadlo na bolest v krku,
  • při zácpě,
  • pro zvýšení chuti k jídlu,
  • ke koupeli, protože do těla přivede teplo.

Ledvinám nejlépe prospívají tyto potraviny:

  • mořské plody, jehněčí, hovězí, kachní, zvěřina a tučné ryby,
  • pohanka, fazole,
  • kapusta, pórek, kvašená zelenina,
  • kompotované nebo sušené ovoce,
  • vlašské nebo lískové ořechy,
  • skořice, sůl, hřebíček, mořské řasy,
  • vývary z kostí nebo ze zeleniny s luštěninami a obilím.

Jak preventivně chránit své děti před nachlazením?

Tradiční čínská medicína vychází z přesvědčení, že prevence je nejlepší lék. Snažte se tedy energie jin a jang u dětí držet v rovnováze.

Jak posílit imunitu? O dětskou imunitu pečujte například vyváženým jídelníčkem, dostatkem pohybu, ale také dostatkem odpočinku a spánku. Pozornost věnuje také střevům, jelikož právě zde sídlí až 70 % buněk imunitního systému.

Pokud už je dítko nachlazené, snažte se jeho plíce posílit jablky, ředkvičkami, celerem, cuketami, žampiony nebo grepem. Při napadení větrem pomůže také čerstvý zázvor, anýz, badyán, pepř, bazalka nebo skořice. Připravte dítku zázvorový čaj, ale bez medu a citronu. Rozhodně mu nedávejte sladkosti, bílý cukr, výrobky obsahující mouku a mléko. S léčbou rýmy nejlépe pomůže křen, červená řepa nebo okurka.

S budováním imunity vám pomohou medicinální čínské léčivé houby. Jde zejména o:

Díky posílené imunitě děti lépe odolají běžným virózám, které na ně během podzimu a zimy číhají. Užívají se v obdobích, pro která je typický vyšší výskyt virových onemocnění. Jde zejména o nástup do školy a školky, ale také o přechod z léta do zimy.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Léčení přírodní cestou je pro vaše tělo nejzdravější. Ne vždy ale dokážou bylinky nebo medicinální houby účinkovat tak rázně, případně s takovou rychlostí jako antibiotika. Proto je potřeba vyhodnotit, kdy je čas k návštěvě lékaře. Typicky se jedná o situace, kdy má dítě vysoké teploty, které neklesají, trápí ho dechové potíže nebo jej bolí ucho. V takových případech pomohou antibiotika nebo jiné léky.

Po lécích pak můžete tělo do vyrovnané harmonie dovést opět bylinnými přípravky, úpravou jídelníčku nebo používáním medicinálních hub.

Spíše než nemoci léčit, je lepší jim předcházet. Proto pečujte o imunitní systém svých dětí. Nezapomeňte upravovat jídelníček podle sezónnosti a teorie elementů pěti prvků.

Visited 282 times, 1 visit(s) today

Comments are closed.