Astma – dušnost

Astma (astma bronchiale) je porucha plic, při které dochází k přerušovanému zánětu a zúžení dýchacích cest v plicích. 

Jaká je příčina astmatu? 

Lidé s astmatem trpí opakujícími se záchvaty stažení svalů ve stěnách dýchacích cest, což způsobuje zúžení těchto cest. Záchvaty jsou obvykle reakcí na alergen, jako je pyl, roztoči domácího prachu nebo zvířecí lupy (malé šupinky ze zvířecí srsti, peří a kůže). Ataka může být však vyvolána také faktory, jako jsou inhalované chemické látky, dráždivě látky nebo prach, určité léky, stres, cvičení nebo infekce dýchacích cest. 

Jaké jsou příznaky astmatu? 

Astmatický záchvat způsobuje náhlý nástup sípání, dušnosti, napětí na hrudníku a kašle. Při závažné atace může být dýchavičnost natolik špatná, že není možné mluvit, rty, prsty na rukou i na nohou mohou zmodrat a člověk může upadnout do bezvědomí.

Astma bronchiale, dušnost pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky na astma

Co užívat při astmatu?

léčivou houbu REISHI – na celkovou podporu vitality plic a celého organismu. 

Pokud jste zimomřiví a vyčerpaní přidat CORDYCEPS.

+  jednu z následujících tinktur

LEHKÝ DECH,  DUNĚNÍ TAMTAMŮ – jsou určeny na vitalizaci plic a otevření dýchacích cest, obě tinktury mají obě podobný účinek a složení.

+ vitamín C ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY – zlepšuje vstřebávání léčivých látek medicinální hub.

Dávkování a doba užívání

Uvedenou kombinaci užívejte alespoň 3 měsíce. 

REISHI PRO 30% betaglukanů  2-0-2 kapsle denně.

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně.

V případě vyčerpanosti a zimomřivosti

REISHI PRO 30% betaglukanů   0-0-2 kapsle denně. 

CORDYCEPS PRO 30% betaglukanů   2-0-0 kapsle denně.

ACEROLA 1-0-0 kapsle denně.

  • Cordyceps, Reishi a Acerolu užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
  • Vždy užívejte 5 dní a 2 dny vynechejte, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě.
  • Pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užijte tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu.
  • Je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY.
  • Při dlouhodobém užívání udělejte po 3 měsících na 1 týden pauzu.
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

LEHKÝ DECH nebo DUNĚNÍ TAMTAMŮ

  • Před použitím vždy tinkturu protřepejte, mírné zakalení je normální.
  • Denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělte na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer.
  • Tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
  • Tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody, čímž dojde k odpaření alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče.
  • Při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících na 1 týden pauzu.
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 12.11.2024

O astmatu

Astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které se vyznačuje přecitlivělostí (tzv. hyperreaktivitou) průdušek. Obvykle přichází v záchvatech.

Průběh může být od velmi mírného s jen občasnými lehkými záchvaty až po těžký s trvalými dechovými obtížemi a častými i život ohrožujícími záchvaty dušnosti.

Hlavní příznaky astmatu

K hlavním příznakům astmatu patří

  • Dušnost, často v noci nebo časně ráno přicházející záchvaty obtížného výdechu s pískoty, prodlouženým výdechem (expiriem) a dráždivým kašlem, u některých pacientů i s ortopnoí.
  • Záchvat se často ohlásí suchým kašlem a vyvine se během několika málo minut. Pacient spontánně zaujímá ortopnoickou polohu.
  • Neklid a strach ze zadušení.
  • U těžkých záchvatů bývá hypoxémie (nedostatek kyslíku v krvi) se zmateností. Obvyklá je tachykardie a dechová frekvence nad 25/min. Jedná se o život ohrožující stav.
  • Existuje i atypické astma pouze s chronickým kašlem bez jakýchkoli dalších příznaků.

Pro astma je typický záchvatovitý průběh, který astma odlišuje od jiných plicních onemocnění, jako je např. CHOPN. Pacienta v astmatickém záchvatu musí vidět lékař.

Lékařskou pomoc je třeba okamžitě vyhledat pokud

  • Je to pacientův první astmatický záchvat.
  • Nefungují léky, které má pacient předepsané pro akutní stavy.
  • U pacienta se dostaví strach ze zadušení, vyčerpání nebo zastřené vědomí.

Do příjezdu záchranky nechejte pacienta v pozici, která mu je příjemná, v žádném případě ho nepokládejte. Uvolněte těsné oblečení a snažte se pacienta uklidnit.

Jaký je průběh astmatu?

Podstatou astmatu je trvalý zánět nebo alergická reakce v bronchiální sliznici. Ta je přecitlivělá a neúměrně silně reaguje na podráždění. Pokud k němu dojde, rozvine se astmatický záchvat. Příliš silná obranná reakce způsobí otok sliznice, vytváří se vazký hlen a dojde ke křečovitému stahu bronchiální stěny, tzv. bronchospasmu. Toto zúžení průdušky brání především výdechu a vzduch, který už je teď po předchozí výměně plynů chudý na kyslík, se hromadí v plicích. Plíce je tedy plná vzduchu a postižený přitom jen stěží dýchá.

Dělení astmatu

Astma dělíme na

  • Alergické astma, u kterého dochází k přehnané imunitní reakci proti jinak zcela neškodným substancím, např. pylům, některým potravinám, srsti některých zvířat. Často se vyskytuje společně se sennou rýmou a atopickým ekzémem. Je i familiárně vázané a začíná obvykle do deseti let věku (není pravidlem).
  • Nealergické astma začíná spíše až u lidí nad čtyřicet let a rozvíjí se obvykle po infekci dýchacích cest. Záchvaty vyvolávají podněty jako fyzická námaha (tzv. námahové astma), chladný nebo horký vzduch, stres, tabákový kouř a řada chemikálií. Může být i nemocí z povolání nebo nežádoucím účinkem léků (acylpyrin, betablokátory).
  • Smíšené astma je kombinací obou výše uvedených.
  • Status asthmaticus je nejtěžší formou astmatického záchvatu. Je to neustupující záchvat nebo série záchvatů přicházejících ve velmi krátkých odstupech. Je to velmi závažný stav často s nutností intubace – zajištění dýchacích cest trubicí a připojením na dýchací přístroj.

Komplikace astmatu

  • Status asthmaticus
  • Plicní emfyzém
  • Plicní hypertenze a cor pulmonale
  • Respirační insuficience

Vyšetření mimo akutní záchvat

Při podezření na astma se dělá spirometrie. Pokud je výsledek v pořádku, provádí se tzv. provokačni testy. Podáním určitých látek se lékaři pokouší zúžení bronchů „vyprovokovat“ a poznat na následném spirometrickém vyšetření. Provádí se také alergologické vyšetření. 

Diagnostika astmatu

Astma podporuje přítomnost sezónní rýmy, nosních polypů a atopického ekzému v dětství. V rodinné anamnéze je častý výskyt alergických onemocnění. Pro diagnózu a zejména stanovení rozsahu onemocnění je důležité funkční vyšetření plic. Průkaz bronchiální obstrukce a její příznivé ovlivnění bronchodilatační léčbou (reverzibilní obstrukce) je pro bronchiální astma typickým průkazem. Kožní testy a stanovení specifických imunoglobulinů E usnadní průkaz alergenů, které se podílejí na rozvoji astmatu.

Eosinofilie či průkaz eosinofílů ve sputu, bronchiálním sekretu, diagnózu astmatu podporují. Při diagnostických nejasnostech je důležitý bronchoprovokační test s histaminem, acetylcholinem, potvrzující přítomnost bronchiální hyperreaktivity.

Léčba bronchiálního astmatu

Obecně platí, že by se pacienti měli maximálně vyvarovat kontaktu se spouštěčem záchvatů.

Zakazuje se kouření a užívání acylpyrinu a jemu podobným látkám jako potentních spouštěčů astmatických záchvatů.

U některých typů alergenů doporučujeme tzv. hyposenzibilizaci. Při ní se organismus pomalu navyká na látku vyvolávající alergii vstřikováním malých množství alergenu pod kůži. Dávka je pozvolna zvyšována.

Doporučuje se očkovat proti chřipce a pneumokokům.

Další součástí terapie jsou dechová cvičení.

Stádia astmatu 

Rozlišuje se několik stádií astmatu:

1.Intermitentní astma

Potíže maximálně 1x za týden přes den, 2x za měsíc v noci. Nepodává se žádná trvalá medikace, pouze akutně inhalační bronchodilatancia (tj. látky rozšiřující průdušky) při obtížích.

2.Lehké perzistující astma

Potíže přes den jsou častější než jednou týdně, ale ne denně, v noci častěji než 2x za měsíc. Jako trvalá medikace se podává inhalační kortikoid.

3.Střední perzistující astma

Denní obtíže denně, noční 1x za týden. Léčí se inhalačními kortikoidy a inhalačními bronchodilatancii.

4.Těžké perzistující astma

Trvalé potíže, značné omezení denní aktivity. Léčí se vysokými dávkami kortikoidů a bronchodilatancii.

Co je dušnost a jaké jsou typy dušnosti?

Dušnost je subjektivně vnímaný pocit nedostatku vzduchu. Rozlišujeme různé typy dušnosti:

Námahovou dušnost lze dělit podle tělesné činnosti, která dechové obtíže vyvolá (chůze do schodů, rychlá chůze po rovině, běžná domácí činnost). Klidovou dušnost pociťuje nemocný, aniž se tělesně namáhá.

Záchvatovitá dušnost je náhle nastupující dušnost typická pro bronchiální astma, dušnost tohoto typu mizí spontánně nebo po léčbě. V mezidobí je nemocný bez obtíží na rozdíl od dušnosti, která je trvalá či případně progreduje.

Inspirační dušnost naznačuje překážku ve velkých cestách dýchacích, někdy je provázena chrčivým (stridorózním) dýcháním. Exspirační dušnost je známkou obstrukce periferních dýchacích cest, spolu s prodlouženým exspiriem je provázena sípavým dýcháním slyšitelným na dálku (distanční fenomény).

Podle rychlosti vzniku se rozlišuje dušnost akutní (aspirace cizího tělesa, pneumotorax) nebo chronická vznikající v průběhu týdnů až měsíců, pomalu progredující (intersticiální plicní fibróza, chronická obstrukční plicní nemoc).

Psychogenní dušnosti se označují dechové obtíže udávané nemocným bez objektivního zjištění příčiny. V tomto případě je nutné vyloučit i jiná, mimoplicní onemocnění, která dechové obtíže mohou navodit:

Astma z pohledu tradiční čínské medicíny

Podle tradiční čínské medicíny je astma důsledkem nerovnováhy organismu, narušeného toku životní energie Qi a nedostatečné funkce některých orgánů, zejména plic, ledvin a sleziny:

  • Nedostatek Qi plic: Plíce TČM považuje za hlavní orgán, který je zodpovědný za dýchání a rozvádí Qi po celém těle. Nedostatek plicní Qi oslabuje schopnost plic rozvádět vzduch a odvádět vlhkost, což může vést k astmatickým záchvatům.
  • Nedostatečnost ledvin: Také ledviny jsou podle tradiční čínské medicíny úzce spojeny s dýcháním. Oslabená Qi ledvin může vést k dušnosti.
  • Narušená funkce sleziny: V případě, že slezina nefunguje správně, může docházet k hromadění vlhkosti a tvorbě hlenu, který postihuje plíce a způsobuje astmatické potíže.
  • Vítr, chlad a vlhkost: Na astma mají dle TČM vliv i vnější vlivy, jako je vítr, chlad a vlhkost, které pronikají do plic a narušují jejich funkci.

Léčba astmatu metodami TČM

Tradiční čínská medicína při léčbě astmatu využívá zejména:

  • Akupunkturu: Řada studií naznačuje, že akupunktura může pomoci s některými příznaky astmatu, jako je například kašel. Čím je to dáno? Astma je chronickým zánětlivým stavem a akupunktura může zmírnit příznaky tohoto onemocnění vzhledem ke svým protizánětlivým účinkům. Studie z roku 2021 také ukázala, že může akupunktura zlepšit plicní a imunitní funkce.
  • Čínskou bylinnou medicínu: K léčbě astmatu se čínská bylinná medicína používá již více než tisíc let. Výsledky klinických studií naznačují, že čínské bylinné léky vykazují široké spektrum terapeutických účinků na patogenní proces astmatu. Jedná se například o protizánětlivé účinky a účinky, které přispívají k posílení imunitního systému.
  • Léčivé houby: Příznaky astmatu mohou zmírnit také medicinální houby, které jsou nedílnou součástí tradiční čínské medicíny. Na podporu vitality plic a celkového organismu se doporučuje užívat houbu Reishi. Další houbou, která může být užitečná při léčbě astmatu, je houba Cordyceps, která se mimo jiné vyznačuje protizánětlivými účinky.

Co jíst a čemu se při astmatu dle TČM vyhnout?

Podle tradiční čínské medicíny by měli lidé trpící astmatem konzumovat potraviny, které podporují Qi plic (cibule, česnek, hrušky, jablka, oříšky apod.), a také potraviny a nápoje snižující vlhkost, jako je květák, brokolice, kapusta, zázvor nebo teplé nápoje s medem. Vyhnout byste se měli naopak mléčným výrobkům, které přispívají k zahlenění, studeným a syrovým potravinám a tučným jídlům. Zásadní je také dostatečná hydratace

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Visited 2 196 times, 1 visit(s) today

Write A Comment