Hepatitida – Zánět jater
Hepatitida je zánět jater. Akutní (krátkodobá) hepatitida je zpravidla způsobena infekcí jedním z virů hepatitidy, ačkoli může být způsobena i jinými infekcemi (cytomegalovirus) nebo neinfekčními faktory (nadměrná spotřeba alkoholu či předávkování paracetamolem).
Chronická (dlouhodobá) hepatitida je obvykle důsledkem infekce virem hepatitidy nebo dlouhodobého zneužívání alkoholu. K dalším příčinám patří určité léky či nemoci, jako je hemochromatóza (při níž se v těle hromadí železo). K příznakům patří únava, horečka, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení a bolest v pravé horní části břicha a žloutenka.
Hepatitida, zánět jater pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky
Co užívat
+ vitamín C ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY – zlepšuje vstřebávání léčivých látek medicinální hub
Dávkování a doba užívání
Uvedenou kombinaci užívejte alespoň 2-3 měsíce
OSTROPESTŘEC 1-0-1 kapsle denně
- užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
- při dlouhodobém užívání udělat po 3 měsících 1 týden pauzu
- pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu
REISHI PRO 30% betaglukanů 2-0-2 kapsle denně
ACEROLA 1-0-0 kapsle denně
- Reishi a Acerolu užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
- vždy užívat 5 dní a 2 dny vynechat, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě
- pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užít tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu
- je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY
- při dlouhodobém užívání udělat po 3 měsících 1 týden pauzu
- pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu
AKUTNÍ HEPATITIDA
- před použitím vždy tinkturu protřepat, mírné zakalení je normální
- denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělit na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer
- první 3 dny akutního stavu tuto dávku brát 4-6 x denně – tzn. 30 kapek brát 4-6 x denně
- bylinnou směs užívejte do vyřešení potíží a ještě 5 dní po jejich ústupu
- tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
- tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody a tím dojde k odpaření se alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče
- při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících 1 týden pauzu
- pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu
MUDr. Martin Dvořák
Datum: 25.1.2024
O Hepatitidě
VIROVÉ HEPATITIDY, infekční žloutenky
je virem způsobený zánět jater s odumíráním jaterních buněk, provázený ikterem a různě silně vyjádřenými celkovými příznaky. Podle toho, jakým virem je zánět způsoben, rozlišujeme hepatitidy A-G. Všechny provázejí podobné obtíže, liší se ale způsobem přenosu a pozdními následky. Obávaný je přechod do chronického zánětu, který může vést k jaterní cirhóze a karcinomu. To se týká hepatitidy B, C a D.
Hlavní příznaky
Akutní nemocnění probíhá bez ohledu na původce ve třech fázích.
Zpočátku chřipkové příznaky s únavou, nechutenstvím, bolestí svalů a kloubů, často nevolnost a zvracení. Potíže trvají několik dní.
Následně se u cca 50 % pacientů rozvine ikterus s tmavou močí a někdy se svěděním kůže.
Fáze rekonvalescence s vymizením příznaků. Celková únava může ale trvat měsíce.
Pacienta s příznaky chřipky a ikterem kůže nebo sklér musí neprodleně vidět lékař!
Chronická hepatitida
U chronické hepatitidy přetrvává mikroskopicky prokazatelný zánět jater déle než šest měsíců a lze ho zjistit i laboratorně. Pozdními důsledky může být jaterní cirhóza a karcinom.
Hepatitida A
Se přenáší orofekálně, tzn. fekáliemi znečištěnými potravinami nebo vodou. Také se mluví o „nemoci špinavých rukou“. Inkubační doba je 2-7 týdnů a onemocnění odezní nejčastěji za 4–6 týdnů, může ale trvat i déle. Při mírném průběhu nemusí být pacient hospitalizován. Hepatitidu A je možné očkovat, i v kombinaci s hepatitidou B. Je možná i tzv. pasivní imunizace, tzn., že pacientovi aplikujeme přímo už hotovou protilátku. Běžné očkování je tzv. aktivní imunizace. Při ní je očkovanému vpraven do těla oslabený nebo mrtvý původce onemocnění a pacient si proti němu vytvoří protilátky sám. U aktivní imunizace je takto navozená imunita obvykle celoživotní. Pasivní imunizace chrání jen krátkodobě a pomůže organismu překlenout dobu, než si po nakažení vytvoří imunitu vlastní.
Hepatitida E je hepatitidě A velmi podobná. Nebezpečná je v těhotenství, kdy na ni umírá až 20 % nemocných. Těhotným se proto nedoporučují cesty do tropů, kde je nejvyšší pravděpodobnost nákazy. V Česku se nevyskytuje.
Hepatitida B
se přenáší
Parenterálně (krví, krevními deriváty, jehlou)
Spermatem, vaginálním sekretem, slinami
Z matky na dítě
Inkubační doba je obvykle 1-6 měsíců. Do chronicity přechází 5–10 % případů nakažených dospělých, 30–40 % nakažených dětí a až 90 % nakažených novorozenců. Chronický průběh může být různě agresivní. Každý pátý nosič umírá na cirhózu, každý devátý na hepatocelulární karcinom. Je možné očkovat aktivně i pasivně.
Hepatitida C
přenáší se stejně jako hepatitida B. Diagnostikuje se vyšetřením protilátek, které jsou ale mnohdy pozitivní teprve pět měsíců po nakažení. Do chronicity přechází u 75 % případů, k cirhóze vede 20 % případů. Další komplikací může být karcinom jater.
Diagnostika virových hepatitid
průkaz částí virů nebo protilátek v krvi, eventuálně jaterní biopsie.
Terapie akutních hepatitid
Fyzický klid
U těžkých forem virostatika a interferon (tj. molekula produkovaná buňkami imunitního systému s virostatickým účinkem)
Játra šetřící opatření – příslušná dieta, vysazení hormonální antikoncepce, zákaz některých medikamentů
Dokud se pacient nevyléčí, je nutné při pohlavním styku používat kondom
NEVIROVÉ AKUTNÍ HEPATITIDY
jsou těžké záněty jater, které se vyvinou během několika málo dnů.
Příčinou jsou nejčastěji jedy (také např. muchomůrka zelená), předávkování některými léky (např. Paralen – paracetamol), nežádoucí účinky léků.
Prognóza je obvykle špatná, pokud je dávka jedu příliš vysoká a intenzivní opatření nepomohou překlenout dobu nutnou k regeneraci jater.
AUTOIMUNITNÍ HEPATITIDA
je onemocnění, u kterého imunitní systém ničí vlastní jaterní buňky. Necelá polovina případů začíná akutní hepatitidou, častější je ale pozvolný chronický průběh s přechodem k jaterní cirhóze.
Léčí se imunosupresivy – kortison, azathioprin.
Přírodní léčba hepatitidy, zánětu jater, léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny
Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.