CHLAD RANNÍ MLHY (002)
YIN QIAO JIE DU
Pálivé bolesti v krku se zarudnutím a otokem. Horečnaté stavy.
Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako
- Horečnaté stavy
- Bolesti v krku
- Bolesti hlavy při horečce
Popis dle tradiční čínské medicíny
Nejznámější bylinná kombinace pro horečky a bolesti v krku.
Akutní infekční onemocnění se v čínské medicíně nazývalo vpádem horké škodliviny z ovzduší do organizmu, tedy dost podobně, jak jej chápeme nyní. Náhlé svědění či pálení v nose, rýma, kýchání, bolesti a pálení v krku jsou právě projevy uhnízdění se škodlivé energie v těchto „vstupních branách“. Vzestup teploty, který následuje posléze, je projevem zápasu obranné energie se škodlivinou. Čínská medicína nedoporučuje agresivní srážení teploty za každou cenu, protože se tím oslabuje i přirozená tělesná energie a rekonvalescence po nemoci poté trvá delší dobu. Hlavní působení bylinek obsažených ve směsi je odstranit škodlivinu, dokud je na povrchu a prozatím nepronikla do hlubších struktur (plic).
Jak užívat dle tradiční čínské medicíny
- 4x denně 25 kuliček.
- Není určen pro děti do 3 let. Děti od 3 do 12 let užívají 4x denně 12 kuliček.
Z výše napsaného vyplývá, že směs se má nasadit co nejdříve při nástupu infekce. V tomto případě sleduje imunitní děje ihned od prvopočátku a jejich aktivizace proběhne nejefektivněji.
Bylinná směs se však nepodává preventivně. Je určena až „pro hašení požáru“.
Při léčbě akutních infekcí a zahlenění dýchacích cest důrazně doporučujeme vynechat sladkosti a omezit mléčné výrobky!
Směs se používá při napadení organismu na jaře či v létě. Při typicky „horkých“ projevech na podzim a v zimě doporučujeme užít spíš směs FANG FENG TONG SHENG (ČISTÝ TOK ŘEKY – 013).
Osvědčené kombinace dle tradiční čínské medicíny
- v akutním stavu se obvykle podává samostatně, nebo se kombinuje s bylinnými odvary
- v případě převahy kašle a rýmy se spíše užívá směs SANG JU YIN (KŘEHKOST JARNÍHO KVÍTKU – 003)
- při zimomřivosti, mírně zvýšené teplotě a nevýrazné bolesti v krku se podává produkt GUI ZHI TANG (SKOŘICOVNÍKOVÁ SMĚS – 008)
- pokud se zvládla teplota, ale přetrvává rýma, nahradí se CHLAD RANNÍ MLHY směsí BI MIN GAN (VYVANUTÍ DRAČÍ JESKYNĚ – 007)
- pro zlepšení imunity se nejčastěji orientujeme na směsi: YU PING FENG (ODOLNOST EBENOVÉHO VĚTROLAMU – 142), BU ZHONG YI QI (TYGŘÍ PRAMEN – 152), JIN GUI SHEN QI (TAJEMSTVÍ ZLATÉ SKŘÍŇKY – 171), MAI WEI DI HUANG (CELISTVOST KOVOVÉHO ŠTÍTU – 186), SHI QUAN DA BU (DESET OPĚRNÝCH SLOUPŮ – 195) nebo CORDYCEPS (Cordyceps). Směs vybíráme podle popisu účinků. V čínské medicíně platí, že posílení imunity docílíme posílením organismu jako celku, proto tak široký výběr variant. Stimulovat imunitu samostatně je krátkozraké, protože celkově nevyladěný organismus ji stejně nedokáže ve správné funkci udržet.
Soudobý pohled
Pro pochopení rozdílu mezi účinkem směsi CHLAD RANNÍ MLHY a farmakologickými antipyretiky (aspirin, paralen) je nutno si nejdříve popsat účinek farmak. Při viróze či bakteriální infekci se aktivizuje imunitní systém, přičemž se objevují průvodní jevy – například teplota, protože při jejím zvýšení se urychlují některé imunologické reakce (pohyblivost bílých krvinek, fagocytóza – pojídání mikroorganismů apod.). Působením mnoha vyloučených látek při těchto dějích pociťujeme typické příznaky – bolesti těla, otoky sliznic, kýchání a další. Užijeme-li antipyretikum, dojde k subjektivní úlevě, která je však vyvolána přerušením řetězce imunologických dějů, a tím samozřejmě i jejich oslabení. Původní reakce organismu již neprobíhá podle scénáře, ale je modifikována. Okamžité zlepšení stavu je zaplaceno nekompletním vyloučením patogenů, dlouhou rekonvalescencí, zahleněním a zhoršováním obranyschopnosti s navracením se infekcí.
Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny
Bylinná směs CHLAD RANNÍ MLHY je složena z extraktů z deseti bylin, přičemž každá z nich obsahuje množství jednotlivých účinných látek. Jejich empiricky sestavená kombinace zajišťuje pokrytí mnoha mechanismů, zúčastňujících se imunologické reakce při infekci. Zlepšují stav sliznic, upravují otok, ale současně aktivizují imunitu a urychlují zvládnutí infekce, čímž se přirozeně sníží teplota. Kromě toho se zabývají trávením potravy a psychickým stavem. Tímto se zajistí urychlení a zefektivnění reakce „celku“ na infekci, aniž by se nepřiměřeně zasahovalo do dějů, které nám byly dány od přírody.
Složení doporučené denní dávky
0,72g – JIN YIN HUA – Zimolez japonský, květ
0,72g – LIAN QIAO – Zlatice převislá, plod
0,42g – BO HE – Máta jednokališná, nať
0,42g – JIE GENG – Platykodon velkokvětý, kořen
0,42g – NIU BANG ZI – Lopuch větší, plod
0,35g – DAN DOU CHI – Sója luštinatá (alergen), semeno
0,35g – SHENG GAN CAO – Lékořice uralská, kořen
0,28g – JING JIE – Schizonepeta tenkolistá, nať
0,28g – DAN ZHU YE – Lopater štíhlý, nať
Ostatní složky: kukuřičný škrob, rýžový škrob, leštící látka: talek
Seznam zdrojů
John K. Chen/Tina T. Chen Chinese Herbal Formulas and Applications, Pharmacological Effects & Clinica / vydavatel Art of Medicine Press, Inc. / rok 1990 / ISBN: 0-9740635-7-6,978-0-9740635-7-