Hlíva a multirezistentní bakterie

Pleurotus ostreatus (hlíva ústřičná) patří mezi dřevokazné jedlé houby. Roste hlavně na odumřelých kmenech listnáčů. Její české druhové jméno je odvozeno od jejího tvaru a barvy – připomíná ústřici.

Nejvíce se pěstuje v Asii, odkud taky pravděpodobně pochází, kde je hojně využívaná v gastronomii, ale hlavně k léčení mnoha chorob, a to i v rámci tradiční čínské medicíny. Krom tradiční „alternativní“ medicíny je podrobována mnoha pokusům, studiím, které potvrzují, že je hlíva velmi prospěšná pro lidské zdraví. Moduluje aktivitu imunitního systému, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá snižovat hmotnost, posilovat výkonnost, neutralizovat volné radikály, má též protirakovinné účinky aj.

V této studii se pak vědci zaměřili na možnost, že hlíva disponuje látkami, které by dokázaly zabíjet i na antibiotika rezistentní bakterie. Ty jsou v současnosti velkým problémem, neboť nakaženého člověka není možné léčit. Bakterie na antibiotickou léčbu nereagují, dále se množí. Za tímto jevem stojí neregulované předepisování a užívání antibiotik.

Autoři vybrali 5 typů bakterií, které získali z nemocničního prostředí, a testovali je na citlivost k antibiotikům. Bakterie byly dle testování multirezistentní, tj. nezabíralo na ně více typů antibiotik. Jednalo se o zlatého stafylokoka, salmonelu typhi, acinobaktera a dva druhy proteů. Bakterie byly rezistentní, odolávaly působení betalaktamovým antibiotikům, fluorichinolonům, sulfonamidům, cefalosporinům, aminoglykosidům, makrolidům, tetracylinům i karbapemenům.  K takto rezistentním kmenům byl přidán také alkoholový (metanolový) extrakt z hlívy a ukázalo se, že je účinný proti multirezintentním stafylokokům, salmonele, acinobakteru i proteu. Účinnost extraktu byla testována jak na pomocí diskového difúzního testu, kdy jsou využívány plotny s agarem, tak pomocí dilučního testy, kdy se využívá tekuté médiu. Na bakterie byly účinné již koncentrace od 50 µg/disk a od 50 µL/zkumavka.

Studie ukazuje, že extrakt z hlívy je účinný v potlačování bakteriálních kmenů, které jsou necitlivé k působení antibiotik. Tohoto faktu by mohlo být využito při léčení pacientů, kteří jsou infikování multirezistentními bakteriemi.

http://www.dl.begellhouse.com/journals/708ae68d64b17c52,23ce65314f371f4f,0d8a55415243418c.html

Visited 35 times, 1 visit(s) today

Write A Comment