Maitake působí proti rakovině jater
Maitake (Grifola frondosa, trsnatec lupenitý) patří mezi dřevokazné chorošovité houby. Její popularita je největší v Asii, odkud také pochází.
Zde je využívána v tradičních medicínách. Nevyhýbá se jí ani současná věda. Je ověřené, že má imunostimulační, antioxidační, cholesterol a cukr v krvi snižující účinky. A také protirakovinné.
V této studii se vědci věnovali Maitake v souvislosti s rakovinou jater. Tato rakovina často vzniká na podkladě nějakého jaterního poškození, tj. na podkladě cirhózy, při infekčních hepatitidách B a C, působení aflatoxinů aj. Jaterní nádory jsou často diagnostikovány v pozdějších stádiích, neboť bývá dlouho bez příznaků. Léčba je primárně, pokud je to možné, chirurgická, s odstraněním nádoru. Využívá se též chemoterapie, které se cévami dodává přímo do jater.
Vědci využili vodný extrakt z Maitake a aktivní frakci. Ukázalo se, že tyto extrakty stimulují autofagii, sebepozření buňky, a apoptózu (sebezabití), aktivuje totiž kaspázy, které tento proces spouští a blokuje také mechanismy, které chrání buňky před apoptózou. To má samozřejmě vliv na objem nádoru, pokud ubývají rakovinné buňky, ubývá i nádorová masa. Dále pak extrakty blokují proliferaci, tedy množení rakovinných buněk, a to díky tomu, že zastavuje buněčný cyklus, kterým musí před rozdělením buňka projít. Tyto pokusy byly prováděny in vitro, na buněčné kultuře rakovinných buněk hepatomu.
Další část pokusů se pak prováděla i na myších, kterým byl nádor implantován. I na živém organismu působí oba extrakty pozitivně, tedy omezují růst nádorů.
V této studii vědci potvrdili, že jimi vytvořené extrakty z Maitake účinkují protirakovinně jak na buněčné kultuře, tak na nemocných myších.
Lin CH, Chang CY, Lee KR, Lin HJ, Lin WC, Chen TH, Wan L. Cold-water extracts of Grifola frondosa and its purified active fraction inhibit hepatocellular carcinoma in vitro and in vivo. Exp Biol Med (Maywood). 2016. pii: 1535370216640149.