Shiitake a její chitosan v boji proti bakteriím
Shiitake (houževnatec jedlý, Lentinula edodes) je jedlá houba, která pochází z oblastí východní Asie.
Odtud se ale rozšířila do celého světa, a to jednak díky své chuti a využití v gastronomii, ale hlavně díky účinkům, které podporují zdraví. Je prokázáno, že Shiitake disponuje imunomodulačními, protirakovinnými, antioxidačními účinky. Dokáže snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Má též antimikrobiální vlastnosti.
Právě antimikrobiální a protirakovinné účinky sledovali vědci v této studii. Pro ni použili chitosan, a to nejen z Shiitake, ale porovnávali shiitakový chitosan s chitosanem z krabích krunýřů. Chitosan je jedním z polysacharidů, které se v houbě nacházejí. Je nerozpustný a mimo jiné na sebe dokáže vázat velké množství tuků, které pak odcházejí z těla spolu s chitosanem stolicí.
Oba druhy chitosanu měly velmi výrazné antimikrobiální účinky. Dokázaly potlačovat množení gram pozitivních i gram negativních bakterií. Nejefektivnější pak byl chitosan z Shiitake. Při množství 0,5mg/ml vytvořil inhibiční zónu 16,4−26,8 mm. Chitosam z krunýřů začínal na 11,4 mm.
Další část studie se věnovala i protirakovinným účinkům. K pokusům byly použity buněčné kultury buněk rakoviny hepatocelulárního karcinomu a neuroblastomu. Tyto potom kultivovali v přítomnosti chitosanů. Bylo prokázáno, že oba typy chitosanů měly antiprotiferativní účinky, potlačovaly množení rakovinných buněk. Při použití 5mg/ml se snížila viabilita, životaschopnost buněk, u hepatocelulárního karcinomu i u neuroblastomu. I zde byl více účinný chitosan ze Shiitake.
Autoři studie uzavírají, že chitosan z krabích krunýřů i chitosan z Shiitake mají protibakteriální i protirakovinné účinky. Chitosan z Shiitake je pak v obou oblastech účinnější.
Chien RC, Yen MT, Mau JL. Antimicrobial and antitumor activities of chitosan from shiitake stipes, compared to commercial chitosan from crab shells. Carbohydr Polym. 2016 Mar 15;138:259-64.