Posílení imunity podle tradiční čínské medicíny
Jaro, to je začátek všeho. Začíná nový biologický rok a v přírodě začíná nový životní cyklus. Časté vrtochy počasí zkoušejí, jak odolná je vaše imunita. Pokud budete správně pečovat o svoje játra a žlučník, užijete si jaro plnými doušky. Jak na to?
Co je typické pro jaro? Jarní únava a senná rýma
Jarní únava na vás obvykle padá v době, kdy chcete mít nejvíce energie. Chcete si užívat první slunečné dny na procházkách a zahrádce. Místo toho se vás bolí hlava, klouby a svaly, máte závratě nebo jste apatičtí. Objevuje se podrážděnost, porucha soustředění, náladovost, nervozita a zapomnětlivost.
Jarní únava vám dává signál, abyste zpomalili a uchránili se před přetížením a možným vyčerpáním. Proto ji neřešte kofeinovými nápoji. Nálada se vám nezlepší ani, když si dáte nezdravá mastná a sladká jídla. Naopak jimi zatěžujete trávicí soustavu. Energii tělu sice dodají, ale jen krátkodobě.
Senná rýma trápí 30–50 % populace
S příchodem jara přichází také nadměrné kýchání, pálení a svědění očí. Obecně se tomu říká senná rýma. Ve skutečnosti však nejde o reakci na seno, ale na pylová zrnka rostlin a stromů, které na začátku jara kvetou.
Podle tradiční čínské medicíny stojí za sennou rýmou nedostatečná obranná energie Qi ledvin a plic. Na sennou rýmu nejlépe funguje akupunktura, ale také bylinky nebo vitální houby. Mezi nejpoužívanější houby, které řeší sennou rýmu, patří cordyceps a reishi. Cordyceps posiluje ledviny a plíce a reishi doplňuje celkovou energii a podporuje vitalitu.
Jaro z pohledu tradiční čínské medicíny
Jaro je podle tradiční čínské medicíny o rozvíjení nového a odstraňování starého. Lidé by měli uklidit své domovy i zahrady. Cítí se pak v psychické pohodě. Doporučuje se chození na procházky, lehká strava a psychická pohoda. Uvolněte se a vyhýbejte se hněvu.
Pozor na vítr
Buďte obezřetní a dejte pozor na zrádný jarní vítr. Snadno nabývá na síle a objevuje se nečekaně. Jakmile se slunce schová za mraky, je vítr studený jako v zimě. Váš organismus je po zimě vyčerpaný a nemá tolik energie, aby se mohl ledovému větru bránit.
I když se jarní teploty šplhají vysoko, mějte při ruce oblečení, které vás ochrání před nečekaným větrem. Chraňte si především šíji, ramena a krk. Jsou to oblasti, které po ofouknutí rády zatuhnou.
Zákonitosti jara
Podle TČM je dominantním elementem jara dřevo. Energie Qi je spjatá s játry. Kromě jater byste měli na jaře pečovat také o žlučník. Játra a žlučník zodpovídají za plynulý tok energie a krve v těle, za napětí a uvolnění, za fyzickou i psychickou flexibilitu.
Jak poznáte, že vaše játra a žlučník nejsou v rovnováze?
- Bolí vás pod žebry,
- hučí vám v uších,
- máte potíže s očima,
- bolí vás hlava,
- máte zácpu,
- ženy mají problémy s menstruací,
- jste nerozhodní,
- nedokážete plánovat,
- neumíte se prosadit,
- jste agresivní, vznětliví, netrpěliví a nervózní.
Pro celkovou podporu těla v jarním období je potřeba hlavně dobrá nálada. Nerozčilujte se, protože tak oslabujete játra a prohlubujete případnou únavu.
Klíčové orgány jara jsou žlučník a játra
Základem pevného zdraví je podle tradiční čínské medicíny rovnováha mezi protichůdnými silami jin a jang. Rovnováhu narušuje stres, negativní emoce, ale také vnější vlivy, jako jsou vítr, chlad a toxiny. Pokud nejsou síly v rovnováze, snadněji onemocníte.
Posilujte svůj organismus preventivně tím, že se budete soustředit na orgány, které jsou v daném ročním období nejvíce vytížené nebo oslabené. Na jaře jsou to žlučník a játra.
Žlučník pomáhá s trávením potravy
Hlavní funkcí žlučníku je ukládání a vylučování žluči, která pomáhá s trávením potravy. Stará se, aby správně fungovala slezina a žaludek. Žlučník také ovlivňuje kvalitu spánku. Choďte spát před 23. hodinou, aby mohla energie žlučníku správně pracovat.
Pokud je energie žlučníku v disharmonii, projeví se problémy s trávením:
- nadýmání,
- krkání,
- vystupování kyselých šťáv,
- průjmy.
Mezi další projevy patří lámání nehtů, strnulost ramen a krku, bolesti hlavy, migrény nebo nadměrná ospalost, úzkosti, obavy, noční můry.
Na žlučníku se projevují potlačené emoce jako nevyjádřený hněv, frustrace, nenávist, žárlivost a nerozhodnost.
Zdraví žlučníku podpoříte:
- kurkumou dlouhou,
- čekankou obecnou,
- benediktem lékařským.
Játra odstraňují toxické látky z těla
Játra v těle plní přes 500 různých funkcí. Absorbují a ukládají tuky, sacharidy a bílkoviny z potravy. Nejdůležitější funkcí je odstraňování toxických látek z těla. Pokud jsou játra v nerovnováze, může se objevit:
- alergické reakce,
- dna,
- snadný vznik modřin,
- bolesti hlavy,
- zvracení,
- nevolnost,
- premenstruační syndrom,
- zvýšená citlivost prsou,
- bolestivá nebo nepravidelná menstruace.
Stejně jako žlučník, i játra jsou pod palbou emocí. Každá emoce, kterou nezpracujete, se projeví na nerovnováze jater. Nejvíce jim ubližuje hněv, zlost, podrážděnost, náladovost, negativní myšlení atd.
Co podporuje zdraví jater?
- Celozrnné produkty,
- čerstvá listová zelenina,
- ryby,
- pohanka, jáhly,
- červená řepa,
- meruňky,
- fazole,
- borůvky atd.
Posilujte imunitu a dodejte si energii
TČM chápe imunitu jako obrannou energii Wei Qi. Představte si ji jako energetické brnění. Nachází se v povrchových vrstvách organismu, který chrání před vnějším napadením. Pokud máte své brnění silné a potkáte se například s virem chřipky, energetické brnění jej odrazí a nepropustí vir dál do organismu. Jestliže je ale brnění slabé, vir do těla pronikne. Je proto potřeba svoje energetické brněné posilovat. Jak?
Harmonizujte plíce, slezinu, játra a ledviny
Vaše energetická hladina se skládá z osy plic, sleziny, jater a ledvin. Abyste svoji hladinu vylepšili, je potřeba, aby tato osa byla harmonizovaná.
Potraviny posilující slezinu:
- čerstvé ovoce a zelenina,
- luštěniny,
- živočišné produkty.
Potraviny posilující plíce:
- bílé fazole, čočka,
- kedlubny, křen, pažitka,
- mrkev, květák
- jablka, hrušky,
- kurkuma, kajenský pepř, bazalka.
Potraviny posilující ledviny:
- obiloviny,
- vývary z kostí,
- kořenová zelenina,
- mořské ryby,
- pražené oříšky a semínka.
Potraviny posilující játra:
- borůvky,
- modré hrozny,
- kopřivy,
- chřest,
- zelí,
- olivy.
Jarní detox a posílení imunity
Podle tradiční čínské medicíny je jaro nejvhodnějším obdobím pro očistu. Zaměřte se na játra, krev a střeva, které díky pročištění povzbudíte k lepší činnosti.
Na činnost jater a žlučníku mají pozitivní vliv jednoduchá, ale výživná jídla a vše hořké. Dopřejte si kurkumu, citronovou kůrou, hořké lístky prvních jarních bylin (rukoly, čekanky, řeřichy, pampelišky). Vyvarujte se alkoholu, cigaret, bílé mouky, nekvalitních tuků.
Do jídelníčku zařaďte potraviny s kyselou chutí, které organismus osvěží a vyčistí krev. Dopřejte si:
- naklíčené obiloviny,
- zeleninu,
- čerstvé klíčky,
- ne příliš sladké ovoce (citron, maliny, borůvky),
- kysané mléčné výrobky,
- lehké drůbeží maso.
Nastartujte své tělo správnou životosprávou a zapomeňte na sennou rýmu nebo jarní únavu.
Comments are closed.