Zbavte se letního stresu pomocí tradiční čínské medicíny

Přestože je léto plné slunce a tepla, může na řadu lidí dopad úzkost a stres. Nejčastěji se pojí s balením na dovolenou, vysokými nároky na vzhled vlastního těla nebo s nepříznivou finanční situací. Stres však negativně ovlivňuje proudění energie Qi v játrech. Její stagnace nebo zpomalení se pak podepíše na vašem zdravotním stavu. Jak si pomoci od letního stresu tradiční čínskou medicínou?

Tradiční čínská medicína léčí nejen tělo, ale také ducha

Kořeny tradiční čínské medicíny sahají až 5 000 let do historie. Na rozdíl od západní medicíny TČM k člověku přistupuje jako k celku. Základním pilířem celostního přístupu ke zdraví je prevence. Proto je dobré praktika TČM vyhledat nejen v situaci, kdy už je vám ouvej, ale ideálně ještě předtím.

Tradiční čínská medicína je ucelený systém, který člověka zkoumá na úrovni duševní, emoční i fyzické. Tělo východní medicína chápe jako soustavu orgánů, které se vzájemně ovlivňují. Pokud jste zdraví, orgány jsou v rovnováze.

Mezi orgány proudí životodárná energie Qi. Pokud dojde v některém z orgánu k nerovnováze, proudění energie Qi se zablokuje a objeví se problém nejčastěji v podobě nemoci.

Rovnováhu v těle mají na svědomí dvě vzájemně se doplňující síly: jin a jang. Pokud jedna z nich převažuje a druhá chybí, objeví se nemoc. Jin a jang bez sebe nemohou existovat. Pro kompletní zdraví člověka je důležité, aby obě síly byly v rovnováze.

Proč nemáte v létě dobrou náladu?

Když se řekne léto, většina z vás si vybaví radovánky u vody, posezení na venkovních zahrádkách, grilování, dlouhé teplé večery… zkrátka spokojenost. Jenže i v létě na vaše tělo působí stres a letní únava. Do stresu se můžete v létě dostat z nejrůznějších příčin:

  • Nemoci – kvůli vysokým teplotám se například lidé s kardiovaskulárním onemocněním obávají infarktu.
  • Dovolená – balení, chystání a plánování dovolené jsou pro mnohé stresující záležitosti, které vyvolávají nervozitu.
  • Nespokojenost se sebou samým – právě léto nahrává představám dokonalého těla. Pokud není vaše postava samý sval, nebo nemá patřičné míry, vyvolává stres.
  • Finanční stránka – léto se pojí s nejrůznějšími kratochvílemi, které dělají vítr v peněžence, což může být zátěžová situace pro všechny, kteří mají napnutý finanční rozpočet.
  • Vysoké teploty – horka člověka vyčerpávají. Mnohdy mu vyloženě nedají spát, a to zejména v noci. Nedostatek spánku se může přetavit ve stres.
strankycinskemediciny-horka-cloveka-vycerpavaji
Obrázek: Horka člověka vyčerpávají

Stres, játra a stagnace energie Qi

Podle TČM mají játra na starosti průchodnost. Na fyzické úrovni se starají o trávení, proudění energie Qi, krve a také o menstruační cyklus. Z pohledu psychiky mají vliv na duševní a emoční pohodu.

Abyste byli po fyzické, emoční i psychické stránce zdraví, musí ve vašem těle volně proudit energie Qi. Její volné proudění mají v „rukou“ játra. A právě játra jsou extrémně citlivá na stres. Jakmile jste delší dobu vystaveni stresu nebo nadměrným emocím, začne se proudění Qi zpomalovat, až dojde k omezení jejího volného toku. Jak se projevuje stres?

  • Zpomalením energie Qi – pokud se tok energie zpomalí, zpozorujete napětí a mírné bolesti v různých částech těla. Zejména u žen se projevují v oblasti krku a štítné žlázy, na prsou a hrudi, v okolí žaludku, podžebří a podbřišku.
  • Stagnací energie Qi – projevuje se jako knedlík v krku, bolest a tlak na prsou a hrudi, kámen v žaludku nebo nadýmáním. Stagnaci mají na svědomí nejčastěji nevyrovnaná psychika a emoce.

Energii Qi je potřeba rozhýbat, jinak se dostaví další komplikace v podobě závažnějších zdravotních problémů.

Psychosomatické projevy pramenící z letního stresu

Psychosomatika je vztah mezi tělem a duší. Zabývá se tím, jak se psychika člověka odráží na jeho fyzickém stavu. Psychosomatická onemocnění nejčastěji spouští:

  • dlouhodobé psychické vypětí,
  • nedostatek spánku a odpočinku (a to nejen v létě),
  • komplikované vztahy,
  • zběsilé životní tempo,
  • málo času na relaxaci a odpočinek.

Stres a dlouhodobé psychické vypětí pak mohou být původci celé řady nemocí:

  • únavový syndrom,
  • alergie,
  • bolesti hlavy,
  • kožní vyrážky,
  • poruchy trávicího traktu,
  • poruchy spánku.

Mezi příznaky chronického stresu, který vzniká kvůli dlouhodobému vypětí, patří bušení srdce, bolest na hrudi, bolest hlavy, zažívací potíže atd.

Jak v létě plout na vlně pohody?

Stres není vašemu zdraví prospěšný v žádnou roční dobu. Proto byste se měli snažit být jako voda. Bylo by krásné žít v prostředí bez stresu. Takové místo ale zřejmě neexistuje. Proto je nejlepší stresové situace přijmout.

Jak se uvolnit od stresu? Pokud danou věc nemůžete změnit, smiřte se s ní. Buďte jako voda. Sami si vyzkoušejte, že když udeříte vodu, moc jí to neublíží, proudí dál. Jak nebýt ve stresu podle tradiční čínské medicíny?

Fyzická aktivita

TČM doporučuje pro zmírnění stresu pomalá cvičení zaměřená na mysl a dech. Jedním z nich je například Qi gong. Pomocí tohoto cvičení mobilizujete funkční možnosti těla pomocí regulace mysli. Jde tedy o psychosomatické cvičení, které usnadňuje, zklidňuje a reguluje dech. Tak se uskladňuje a akumuluje energie ve vašem těle.

Dalším cvičením je Tai-chi. Jde o starodávný styl bojového umění, které má silný vliv na ozdravování lidského organismu. Při cvičení se provádí pomalé a jemné pohyby, které vedou k uvolnění svalů, ale také k uvolnění psychického napětí.

strankycinskemediciny-pro-uvolneni-stresu-se-doporucuji-pomala-cviceni-zamerena-na-dech-a-klidnou-mysl
Obrázek: Pro uvolnění stresu se doporučují pomalá cvičení zaměřená na dech a klidnou mysl

Úprava jídelníčku

V létě se doporučují jíst potraviny, které lidský organismus osvěžují, zvlhčují jin a podporují tvorbu tekutin. Vařte jen krátce, napařujte a blanšírujte. Naservírujete si okurky, rajčata, polníček, čekanku, meloun, borůvky, kukuřici, dlouhozrnnou rýži, quinoyu, mungo fazolky nebo červenou čočku.

Fytoterapie

Zjednodušeně řečeno se jedná o léčení bylinkami a houbami. Zdraví svých jater můžete podpořit bylinkami, mezi které patří prorostlík a mimóza. Pomáhají s uvolněním Qi. Zařaďte také atraktylis nebo lékořici. Sáhnout můžete i po houbách:

  • Hericium – posiluje mysl a ducha, regeneruje a chrání nervovou soustavu. Zlepšuje spánek i náladu. Pomáhá zmírnit deprese, úzkosti, podrážděnost a zvládání těžkých životních situací.
  • Reishi – zvyšuje odolnost proti stresu a urychluje regeneraci po psychické zátěži. Obsahuje látky, které mají podobné účinky jako antidepresiva.
  • Cordyceps – používá se při únavě a vyčerpání, chrání játra, podpoří ve stresových situacích, přispívá ke kvalitnějšímu spánku. Patří k nejsilnějším dobíječům energie.

Najděte si čas na kvalitní odpočinek a relaxaci. I to může přispět k vaší psychické i fyzické pohodě, a to nejen v létě.

Visited 153 times, 1 visit(s) today

Comments are closed.