Jak můžete na bolest kloubů vyzrát přírodní léčbou?
Bolest kloubů můžete potlačit medikamenty z lékárny. Pokud se ale chcete dobrat podstaty problémů a skutečně si pomoct, obraťte se na tradiční čínskou medicínu. Ta dokáže rozpoznat, odkud a proč bolest pramení. Léčba je pak cílená a efektivnější.
Klouby v proměnách lidského života
Stejně jako všechny živé organismy i lidské tělo se časem opotřebovává a degeneruje. Otázkou je, kdy toto opotřebení začnete pociťovat. Obecně platí, že se lidské tělo vyvíjí zhruba do 20 let. Zhruba od 30 let začíná pomaličku degenerovat.
„Únavy materiálu“ si začnete všímat zhruba ve 40 letech, od 50 let začínáte „opotřebování“ vnímat intenzivně.
Čtyřicítka je pro klouby milník
Zhruba od 40 let se začínají klouby a kosti oslabovat. Proč? Na vině jsou nejčastěji hormonální změny. Viskozita chrupavky se snižuje. Chrupavka se pak může snadno poškodit jak nárazem, tak mechanickou námahou. Dále se mohou začít objevovat kostní ostruhy, které vedou k zánětům a otokům kloubů.
(Ne)fungování kloubů z hlediska tradiční čínské medicíny
Tradiční čínská medicína pracuje s konceptem rovnováhy organismu. Pokud je organismus v rovnováze, je člověk zdravý. Jakmile ale dojde k vychýlení, projeví se u člověka nemoc.
Rovnováhu organismu nejlépe představuje čínský pentagram. Jde o systém 5 elementů, ke kterým náleží konkrétní plné (Zang) a neplné (Fu) orgány. Pokud jsou elementy v rovnováze, je vše v pořádku. Nerovnováha jednoho elementu se však projeví na celém systému, tedy na dalších orgánech.
Název elementu | Zang – plný orgán | Fu – neplný orgán |
Oheň | srdce | tenké střevo |
Země | slezina | žaludek |
Kov | plíce | tlusté střevo |
Voda | ledviny | močový měchýř |
Dřevo | játra | žlučník |
Funkce orgánů se v tradiční čínské medicíně vykládají jinak než v té západní. Pokud vás trápí problémy s kostmi, hledejte příčinu v ledvinách. Problémy s vazy a šlachami pak souvisí s játry.
Jestliže vám nesprávně fungují ledviny, začnou vám slábnout kosti. Při nedostatečné funkci jater ztrácí svoji sílu vazy a šlachy. Pro sestavení nejlepší formule se ale neobejdete bez potřebného vyšetření praktikem TČM.
Bolesti kloubů označuje tradiční čínská medicína jako Bi Zheng. Bi je bolest, Zheng je obraz nemoci. Do této kategorie spadá pestrá škála onemocnění různých tkání pohybového aparátu, ale také sliznic vnitřních orgánů.
Vnější příčiny onemocnění kloubů
Podle TČM jsou vnější příčinou bolesti kloubů vítr, vlhkost, chlad a emoce.
- Vítr – bolesti kloubů se přesunují z kloubu na kloub.
- Vlhkost – klouby jsou oteklé.
- Chlad – bolesti kloubů jsou velice výrazné, protože v tělo došlo k zastavení oběhu Qi a krve v drahách.
- Emoce – mohou být vnitřní i vnější, mají podíl na stagnaci Qi a vyčerpání krve.
Qi, krev a další tělní tekutiny jsou tzv. vitální substance.
- Qi – má různé funkce. Jde například o energetický vklad organismu, který potřebuje pro přeměnění potravy. Dále to může být výživa nebo ochrana organismu před vnějšími škodlivinami atd.
- Krev – je zhutnělou formou Qi. Vyživuje šlachy. Abyste mohli chodit a hýbat se, potřebujete dostatek krve.
- Tělní tekutiny – vyplňují podkoží. Najdete je například mezi svaly. Jsou to také sekrety žláz promazávající klouby.
Pokud máte v těle snížené množství Qi, krve nebo tělních tekutin, mohou se objevit problémy s klouby. Mezi další příčiny bolesti kloubů patří také vrozená konstituce nebo přetížení.
Stravovací návyky a bolesti kloubů
To, že cítíte například bolest kloubu palce pravé ruky, máte otok na kloubu nebo jiné problémy s klouby, může být odrazem nevhodného stravování. Kvůli nesprávným návykům se v těle začne tvořit hlen TAN a horko RE. Například hodně smažená a kořeněná jídla v těle vyvolají horkost a mléčné výrobky zase vlhkost. Nevhodným stravováním tedy „podporujete“ rozvoj kloubních onemocnění.
Nejčastější onemocnění kloubů
Příčin bolesti kloubů může být celá řada. Se kterými se setkáte nejčastěji?
- Artróza – jde o degenerativní poškození kloubů.
- Artritida – jedná se o aktivní zánět uvnitř kloubu, který může být i hnisavý. Mezi nejznámější záněty patří revmatoidní artritida a psoriatická artritida neboli lupénka.
- Revmatoidní artritida – autoimunitní porucha. Protilátky napadají tkáňovou výstelku kolem kloubu. Způsobují zánět a časem poškodí i okolí tkáně, jako kosti, chrupavky, šlachy a vazy.
- Lupénka – zejména v oblasti loktů a kolen se vytváří šupinaté červené a bílé skvrny. Jedná se o nadměrnou reprodukci kožních buněk. Mohou ji doprovázet i bolesti a otoky loktů a kolen, případně prstů na rukou a nohou. Říká se jí také psoriatická artritida.
- Osteoporóza – řídnutí kostí, při kterém dochází k úbytku kostní hmoty. Kosti jsou křehké a náchylné na zlomení.
- Dna – při dně se v kloubech nohy, nejčastěji v palci, nahromadí přebytek kyseliny močové. Ostré krystalky kyseliny močové pak způsobují bolestivé otoky.
Mezi další degenerativní kloubní onemocnění patří:
- Tendinitida a bursitida – tendinitida je zánět šlach a bursitida zase zánět malých výplňových vaků, které se nachází kolem kloubů. Pomáhají mírnit tření. Obě dvě onemocnění se mohou objevit kvůli přetížení nebo opakovanými pohyby.
- Spondylóza – jde o degenerativní onemocnění páteře, kvůli kterému vás bolí záda.
Jak vyléčit zánět a onemocnění kloubů západní medicínou?
Západní medicína využívá pro léčení zejména medikamenty, které tiší bolest. Ve vážných případech se také přistupuje k operacím a náhradě kloubů. Kromě toho se lékaři také snaží zlepšit funkci kloubů, a to například vhodnými protetickými pomůckami nebo určitými cviky.
Jak posílit klouby a kosti s tradiční čínskou medicínou?
Čínská medicína bolavé klouby léčí několika přístupy.
Vyvážená strava
Pro léčení obtíží s klouby využívá tradiční čínská medicína úpravu jídelníčku, které se říká dietetika. Díky němu můžete žít ve zdraví a harmonii. Budete lépe odolávat nemocem a škodlivým vlivům, ale také vrátíte své tělo do rovnováhy. Mezi zásady dietetiky patří:
- pravidelnost – pravidelné porce podobného množství jídla,
- soustředění – při jídle se soustředíte pouze na jedení a nic jiného,
- lokálnost – jezte to, co roste ve vašich podnebných podmínkách,
- sezónnost – dopřejte si sezónní potraviny.
S léčbou artrózy přírodní cestou vám pomůže třeba to, že se vyhnete fastfoodovému jídlu a polotovarům a místo nich do jídelníčku zařadíte obiloviny, luštěniny, ovoce, zeleninu, maso a ryby. Doporučuje se také protizánětlivá dieta, ve které byste se měli vyhýbat kořeněným jídlům, cukru a zelenině.
Cvičení a pohyb
Myslíte si, že při degeneraci kloubů byste se měli vyhnout pohybu? To je chyba. Je potřeba pouze najít vhodné pohyby. Při akutní artritidě se zaměřte na jemné pohyby, během kterých otáčíte klouby.
Silové cvičení pomáhá posilovat svaly a budovat silné kosti. Cvičení Tai Ji a Qi Gong vám pomáhají trénovat rovnováhu, což je obzvláště důležité s přibývajícím věkem. Snížíte tak riziko pádů a jiných nehod. Vyzkoušejte také meditaci. Artritida totiž může pramenit z emoční nerovnováhy. Zároveň byste měli udržovat zdravou tělesnou hmotnost.
Akupunktura a masáže
Speciální masáže a akupunktura pomáhají s uvolněním zablokované energie Qi, která může být důvodem degenerace kloubů. Pravidelná akupunktura dokáže zmenšit bolest a eliminovat zánět. Díky ní se uvolňují meridiální dráhy a Qi společně s krví může volně proudit.
Bylinné směsi a houby
Čínská medicína používá na bolavé klouby bylinky a masti. Bylinné směsi se užívají jak vnitřně, tak zevně. Popíjením podpoříte metabolismus a snížíte zánět v celém těle. Zevně pomohou obklady, koupele a masáže.
Na problémy s klouby fungují houby, jako jsou reishi, cordyceps, shiitake a maitake. Z bylinek se doporučuje ledebouriela rozkladitá, koprníček Wallichův, rhemanie lepkavá, děhel čínský, pivoňka mléčnokvětá atd.
Prevence zdraví kloubů
Pokud chcete pro své zdraví udělat to nejlepší, pijte dostatek vody, která podporuje promazávání kloubů. Jezte zdravé tuky, jako jsou Omega-3 mastné kyseliny. Zahoďte podpatky a žabky. Noste obuv, kvůli které nejsou klouby pod zbytečným tlakem.
Chcete mít své klouby fit? Upravte jídelníček, zvolte vhodné cvičení a zbytečně klouby nezatěžujte nevhodnou obuví.
Comments are closed.