Jak posílit imunitu a zlepšit odolnost organismu proti nemoci dle tradiční čínské medicíny?
Podle tradiční čínské medicíny (TČM) je základem zdraví harmonie organismu, tedy rovnováha mezi energiemi jin a jang. Narušení této energetické rovnováhy může vést ke vzniku řady onemocnění. Snížit riziko vzniku onemocnění a posílit svou imunitu můžete díky několika každodenním rituálům, úpravě stravy a pravidelnému cvičení. Pojďme se nyní podívat na to, jakým způsobem můžete svému zdraví podat pomocnou ruku a začít pečovat o rovnováhu svého těla.
Diagnostika v tradiční čínské medicíně
Tradiční čínská medicína používá pro diagnostiku nemocí metody, jako je poslech, čich, dotyk, a hlavně důkladné pozorování. Diagnostika se zaměřuje na určení nerovnováhy energií Yin a Yang, stejně jako na detekci blokád nebo nadbytku energie Qi v těle. Při posuzování stavu pacienta se klade velký důraz na jazyk a puls, které odrážejí zdraví jednotlivých orgánů a celkovou vitalitu.
Západní vs. východní medicína
Porovnání západní a východní medicíny ukazuje rozdíly ve způsobech diagnostiky a léčby. Zatímco západní medicína se často zaměřuje na symptomatickou léčbu, TČM hledá hlubší příčiny nemocí a snaží se obnovit tělesnou a emocionální rovnováhu.
Pokud se rozhodnete dodržovat níže uvedená doporučení, která jsou založená na tisíciletých znalostech, můžete touto cestou přispět k posílení imunity i celkového zdraví. Tradiční čínská medicína věří, že klíčem k dlouhověkosti a odolnosti proti nemocem je prevence a harmonie těla a mysli. Věnujte proto pozornost svému zdraví při každodenních aktivitách tím, že do svého života integrujete prastaré principy potvrzené vědeckými studiemi. Tímto přístupem se TČM snaží nejen léčit, ale především předcházet nemocem.
Jedním z přístupů tradiční čínské medicíny, který přispívá k posílení imunity, je užívání léčivých neboli mediciálních hub, jejichž účinky jsou potvrzené řadou vědeckých studií. Kromě toho, že jejich pravidelné užívání příznivě ovlivňuje imunitní systém, působí také antivirově a protinádorově a pečují o zdravou střevní mikroflóru.
Jednoduché každodenní rituály
Abychom pochopili, jak začlenit principy TČM do každodenního života, je důležité znát konkrétní rituály a praktiky. Chcete svůj den zahajovat s přívalem energie a prožít celý den v psychické pohodě? Začleňte do svého života jednoduché rituály:
Probuďte se zdravě
Jak by měla vypadat vaše rána z pohledu tradiční čínské medicíny? Probudit byste se měli ještě před tím, že vyjde slunce a hned po probuzení vypít sklenici teplé vody, která pomáhá stimulovat žaludek a tlusté střevo. Každý den by měl začínat jemným protažením nebo jógou, která připraví tělo na denní aktivity. Rozhodně byste neměli vynechávat snídani, začátek dne bez snídaně by mohl ovlivnit vaši energetickou hladinu. Ideální je také začlenit studenou sprchu, která povzbudí váš imunitní systém a zvýší vaši odolnost.
Proč meditovat a cvičit dech každý den?
Proč každý den meditovat? Meditace je spojená hned s 12 vědecky podloženými přínosy, jedná se například o snížení stresu, redukci úzkosti, podporu emočního zdraví, zlepšení pozornosti nebo zlepšení spánku. Meditace a dechová cvičení mohou výrazně přispět k celkové harmonii vašeho těla a mysli, což je klíčové pro udržení energetické rovnováhy. Vhodná jsou také dechová cvičení, která kladou důraz na hloubku dechu.
Cesta k emoční harmonii
Emoční zdraví je v TČM považováno za nezbytnou součást celkového zdraví. Emoce jako strach, radost, smutek, obavy a hněv jsou přímo spojeny s funkcí specifických orgánů. Tím, že harmonizujete své emoce, můžete přímo ovlivnit zdraví těchto orgánů. Můžete tím dosáhnout prostřednictvím meditace, cvičení, akupunktury a bylinné medicíny.
Slaďte spánek s orgánovými hodinami
Tradiční čínská medicína na spánek pohlíží jako na životně důležitý aspekt celkového zdraví a pohody. Podle TČM je spánek procesem, během kterého se naše jangová (aktivní) energie navrací do hlubší jinové části těla, aby se zde mohla zregenerovat. Pro optimální regeneraci by měl být spánkový režim sladěn s rytmem orgánových hodin vašeho organismu.
Spánkový režim byste měli sladit s rytmem orgánových hodin vašeho organismu a ideálně byste měli chodit spát před 23 hodinou. Doba od 23:00 do 1:00 totiž patří žlučníku a v tomto čase potřebuje jangová energie odpočívat ze všeho nejvíce.
Jak se správně stravovat podle TČM?
Podle tradiční čínské medicíny jsou zdravé stravovací návyky základem dobrého zdraví. Strava by se měla skládat z místních, sezónních potravin a měla by zahrnovat dostatečné množství zeleniny, ovoce, komplexních sacharidů a bílkovin. Správná strava může významně ovlivnit vaši imunitu a celkové zdraví. Dodržujte několik zásad:
Nevynechávejte snídani
Jak už jsme nastínili výše, nikdy byste neměli vynechávat snídani, žaludeční meridián je na svém vrcholu mezi 7 až 9 hodinou, což je nejlepší čas na snídani. Pokud máte problém se střevy nebo trávením, připravte si teplou snídani, například ovesnou kaši s ovocem nebo míchaná vejce se špenátem.
Jezte v pravidelnou dobu
Podle tradiční čínské medicíny naše tělo funguje ve 24hodinovém cyklu a každý z orgánových systémů představuje jiné dvouhodinové rozmezí, kdy je nejaktivnější. Proto byste měli v jezení vsadit na pravidelnost. Poslední jídlo dne by mělo být lehké a měli byste si ho dát minimálně čtyři hodiny před spaním, aby se vaše tělo stihlo připravit na noc.
Před jídlem se napijte
Aby se jídlo lépe trávilo, před každým jídlem vypijte teplou vodu nebo bylinkový čaj. Tím podpoříte trávení a připravíte svůj žaludek na příjem potravy.
Začleňte do stravy všechny chutě
Dle tradiční čínské medicíny každé sousto posílá výživu do příslušných orgánů, kyselé jídlo se například dostává do jater a pomáhá zastavit pocení a zmírňuje kašel, kořeněné jídlo zase vstupuje do plic a tlustého střeva a pomáhá stimulovat chuť k jídlu. Proto je důležité zařadit do stravy všechny chutě, aby byla vaše strava vyvážená a podporovala zdraví všech orgánů.
S každým jídlem jezte bílkoviny
Součástí každého jídla by měly být bílkoviny, trávicí systém totiž zpracovává bílkoviny pomaleji než sacharidy, čím dochází k rovnoměrnějšímu udržení hladiny glukózy v krvi. K dobrým zdrojům bílkovin patří například kuřecí maso, vejce, ryby, ořechy nebo semena.
Jezte podle ročního období
Během zimy byste měli jíst jídla, která váš organismus zahřejí, jako jsou polévky a jídla s masem a vařenou zeleninou, během léta můžete jíst více chladivých potraviny, například syrovou zeleninu a saláty, neměly by však tvořit převážnou část vaší stravy. Jíst podle ročního období pomáhá udržovat rovnováhu těla s vnějšími podmínkami.
Omezte příjem cukru a zpracované potraviny
Vyhněte se nadměrnému příjmu cukru a zpracovaných potravin, které mohou oslabit váš imunitní systém a zatížit organismus. Zaměřte se na přirozené a čerstvé potraviny, které podporují vaše zdraví.
Léčivá síla bylin
Bylinná medicína je základním pilířem TČM. Součástí jsou přírodní složky, jako například kořeny, byliny, květy a semena, ke zklidnění, ozdravení a harmonizaci těla. Tyto přírodní látky jsou vybírány a kombinovány tak, aby léčily specifické symptomy a obnovily energetickou rovnováhu těla. Bylinná medicínu můžete doplňovat s dalšími metodami TČM, jako je akupunktura nebo cvičení, které podporují celkovou harmonii těla.
Pohyb pro zdraví a rovnováhu
Tradiční čínská medicína pro udržení dostatečného toku energie Qi doporučuje pravidelný pohyb a cvičení. Stejně jako bylinná medicína, i cvičení je klíčové pro udržení rovnováhy a zdraví.
Podle taoistické filosofie je vyvážený tok Qi zásadní pro naše zdraví. Blokáda energie Qi je základem mnoha nemocí a může být způsobena právě nedostatkem pohybu. Obecnou radou z tradičních textů je zůstat mírně aktivní během celého dne. Podle moderní čínské medicíny byste měli během dne vyvíjet dostatek intenzivní aktivity ve stylu jang, aby došlo k udržení energie Qi, intenzivního pohybu by však nemělo být příliš, abyste tělo nevyčerpali. Pohyb ve stylu jang je vhodné kombinovat s aktivitou ve stylu jin.
Příklady sportů a cvičení ve stylu jang
- běh,
- aerobik,
- míčové sporty,
- posilování.
Příklady sportů a cvičení ve stylu jin
- jóga,
- pilates,
- Tai Chi,
- Qigong,
- chůze,
- protahování.
Spojení těchto aktivit přináší nejen fyzické zdraví, ale také duševní pohodu a energetickou rovnováhu.
Objevte přednosti cvičení Tai Chi a Qigong
Starodávné bojové umění Tai Chi, které má tisíciletou tradici, jež se rozvíjela v čínských klášterech a na bitevních polích, vede k posílení imunitního systému, zklidnění mysli i zlepšení spánku. Řadu zdravotních benefitů přináší i Qigong neboli čchi-kung – cvičení, které díky práci s energiemi vede k celkovému zklidnění těla a mysli.
Pravidelné cvičení těchto disciplín může výrazně přispět k harmonii těla a ducha.
Jak akupunktura obnovuje rovnováhu a zdraví
Akupunktura je technika TČM, při které se do specifických bodů na tělo zavádějí jemné jehly. Tyto body jsou energetickými kanály, meridiány, kterými proudí Qi. Akupunktura je uznávána za účinnou při léčbě bolesti, snižování stresu a obnově energetické rovnováhy. V kombinaci s dalšími praktikami TČM může akupunktura posílit celkové zdraví a odolnost organismu.
Čisté tělo a prostor
TČM klade důraz na důležitost čistého prostředí pro fyzické a emocionální zdraví. Detoxikace těla pomocí správné stravy, bylin a pravidelného cvičení může odstranit toxiny a posílit imunitní systém. Současně, praktiky jako feng shui mohou zlepšit energetický tok v obytném prostoru, což přispívá k lepšímu zdraví a pohodě.
Čisté a harmonické prostředí je klíčové pro dosažení a udržení rovnováhy.
Význam vhodné práce podle TČM
Na stav našeho těla i naší mysli má pochopitelně velký vliv i naše práce, které se věnujeme značnou část dne. Tradiční čínská medicína věří, že bychom měli při výběru práce stavět na našich silných stránkách, v opačném případě může dojít k nerovnováze, která se projeví na našem zdraví. Vhodná práce, která nás naplňuje a nevyčerpává, je samozřejmě důležitá pro celkovou harmonii a zdraví.
Přínosy TČM pro dlouhověkost a celkovou harmonii
Pokud se rozhodnete dodržovat výše uvedená doporučení, která jsou založená na tisíciletých znalostech, můžete touto cestou přispět k posílení imunity i celkového zdraví. Tradiční čínská medicína věří, že klíčem k dlouhověkosti a odolnosti proti nemocem je prevence a harmonie těla a mysli. Věnujte proto pozornost svému zdraví při každodenních aktivitách tím, že do svého života integrujete prastaré principy potvrzené vědeckými studiemi.
Comments are closed.