Jaký vliv mají dle tradiční čínské medicíny podzimní měsíce na naše zdraví?

V tradiční čínské medicíně se ke každému ročnímu období vážou určité prvky, orgány a emoce. S čím je tedy podle TČM spojené podzimní období? Jaký vliv mají nižší podzimní teploty na naše zdraví? A jakým způsobem posílit imunitu, abychom předešli typickým onemocněním?

Podzimní období pohledem TČM

Jak už jsme zmínili v úvodu, podle TČM je každé období spojené s prvkem, orgány a pocity a podzim není výjimkou. Prvky, orgány a pocity jsou vzájemně propojené:

  • Prvek spojený s podzimem: Podzim podle TČM odpovídá prvku kovu, který může být drsný, ale zároveň je ohebný, takže se může navrátit do svého původního stavu, stejně jako naše tělo v procházející jednotlivými obdobími. Kovový prvek je pilířem moudrosti a je spojený s udržováním rovnováhy mezi fyzickou a emocionální pohodou. Pokud jde o naše tělo, kovový prvek se týká zejména plic a tlustého střeva.
  • Orgány spojené s podzimem: Právě plíce a tlusté střevo jsou podle TČM orgány podzimu. V podzimních měsících jsou tyto orgány nejvíce zatěžované a zároveň nejvíce citlivé. Plíce představují ochranu těla proti nachlazení a chřipce. Pokud dojde ke zhoršení plicní energie, může se dostavit kromě nachlazení i ztráta optimismu, úzkost nebo deprese. Párovým orgánem plic je tlusté střevo, jehož funkcí je fyzické i emocionální uvolnění. V případě, že se člověk drží negativních emocí, může mít zažívací potíže. K nastolení rovnováhy plic i tlustého střeva je tak důležité nechat negativitu odejít. Tyto orgány také podpoříte určitými potravinami, jako jsou hrušky, jablka, sušené ovoce, rajčata, kukuřice nebo mrkev.
  • Emoce spojené s podzimem: Z emocionálního pohledu jsou podzimní měsíce spojené se smutkem, želem, melancholií a introspekcí. V tomto období můžete pociťovat, že zmíněné emoce prožíváte silněji a častěji než jindy.
strankycinskemediciny-podzimni-mesice-jsou-spojeny-se-smutkem-melancholii
Obrázek: Z emocionálního pohledu jsou podzimní měsíce spojené se smutkem, želem, melancholií a introspekcí

Jaký vliv má podzimní počasí na naše zdraví?

Jak už jsme zmínili, na emocionální úrovni můžete během podzimu bojovat s tíživými pocity, které vás mohou po létě těžce zasáhnout. Podzim je také obdobím zvýšeného rizika pro zdraví plic, zároveň je však považovaný za nejlepší období pro léčbu plic a prevenci plicních onemocnění. Plíce jsou dle TČM zodpovědné za otevírání a zavírání pórů v kůži a zdraví pokožky je dáno tím, jak efektivně plíce fungují. Pokud je například kůže hrubá, může to značit, že plíce potřebují posílit, protože energie čchi neproudí hladce. Jaká jsou další úskalí podzimu pro naše zdraví?

Náchylnost k nachlazení a respiračním problémům 

Čínská medicína věří, že je mnoho nemocí způsobeno silami v našem okolí. Tyto síly jsou označovány jako šest vnějších patogenních vlivů nazývaných jako vítr, oheň, vlhko, sucho, chlad a letní horko.

 Během podzimu naše tělo bojuje zejména s chladem a větrem, které mohou vyvolat nachlazení nebo chřipku. Nejlepším lékem je odpočinek, dostatečné množství teplých tekutin a přijímání potravin, které zahřívají, jako je například kuřecí polévka.

strankycinskemediciny-telo-bojuje-zejmena-s-chladem-a-vetrem
Obrázek: Během podzimu naše tělo bojuje zejména s chladem a větrem, které mohou vyvolat nachlazení nebo chřipku

Suchost, která zatěžuje plíce i kůži 

Podzim je v tradiční čínské medicíně považovaný za období sucha. Plíce spojené s podzimem jsou orgánem, který je na sucho velmi náchylný. Příliš suchý vzduch postihující plíce a tlusté střevo může vést k suchému kašli a k bolesti v krku.

Smyslovým orgánem plic je nos, pokud je energie plic slabá, můžete být na podzim náchylnější k alergiím a rýmě. Jak už jsme uvedli výše, plíce souvisí i s kůží, kterou suchost také zatěžuje. Je proto třeba dodávat pokožce dostatečnou hydrataci a hydratovat i celé tělo prostřednictvím dostatečného příjmu tekutin.

Jak se v během podzimu chránit podle TČM? 

V období podzimu prochází lidské tělo změnami. To, jak sezónní změny prožíváme, může dle tradiční čínské medicíny zásadně ovlivnit to, co jíme a jakým způsobem žijeme. Tradiční čínská medicína nabízí hned několik způsobů, jak tělu usnadnit prožívání podzimu spojeného s častým nachlazením a „podzimní chmury“.

Jak na prevenci nachlazení? 

Každé roční období přináší jiné potraviny, dle TČM je pro naše tělo ideální stravovat se sezónně, abychom posílili náš organismus. Na podzim, který je spojený se suchem a chladem, bychom měli jíst potraviny, které nás zahřívají a obohacují náš jin. Přínosné je také jíst méně studené a syrové stravy. Po létě bychom měli přejít na teplé polévky a dušené pokrmy, které pomáhají vyživovat prvek jin. Součástí jídelníčku by měla být vařená sezónní zelenina. Důležitý je nejen výběr potravin, ale také naslouchání orgánovým hodinám. Podle TČM má totiž každý orgán specifickou energetickou aktivitu, která se v průběhu dne mění.

Pokud pociťujete první známky nachlazení, po dobu 10 až 15 minut povařte jarní cibulku s hnědým cukrem. Vzniklý vývar vypijte. Před vařením cibulky můžete přidat čerstvý kořen zázvoru, aby byl vývar ještě silnější. Lahodným lékem na suchý kašel jsou pak pošírované hrušky s medem. Při posilování obranné čchi (imunity) je velmi účinná čínská bylinná terapie a užívání léčivých hub (Cordyceps, Reishi, Agaricus, Shiitake).

Jak účinně zahřát tělo? 

K zahřátí těla během chladných podzimních dnů přispívá správná volba potravin. Tělo zahřívají a obrannou čchi posilují ostré potraviny, jako je cibule, česnek, tuřín nebo křen a zázvor. K zahřátí těla a výživě jin přispívá i popíjení teplé vody nebo čaje během dne. Chladnému počasí přizpůsobte také oblékání a dobře si zakryjte ruce, hlavu i krk.

Nezapomeňte pečovat o emoce 

V tradiční čínské medicíně je každý z orgánů spojený s emocemi. Zmíněné plíce a tlusté střevo souvisí se smutkem a žalem. Během podzimu je tak pravděpodobnější, že budete častěji pociťovat tyto emoce. Vynikající pomocí při zpracování obtížných emocí, ke kterým patří smutek nebo žal, je akupunktura. Úlevu přináší také meditace, dechová sezení nebo posezení s přáteli.

Na podzim je naše tělo vystaveno řadě výzev, a to jak těch zdravotních, tak i emocionálních. Odpovědí na to, jak v podzimních dnech podpořit své tělo, je posílení imunity se zaměřením na plíce a tlusté střevo.

Dle TČM jsou plíce silnější, když máme vyrovnaný dech, posílit je tak mohou dechová cvičení. Na podzim je také potřeba doplňovat tekutiny, abyste podpořili zdravou vlhkost v plicích. Omezit byste naopak měli mléko a mléčné výrobky, které zahleňují, a do jídelníčku zařadit stravu, která má na plíce a tlusté střevo pozitivní vliv. Pozornost byste měli věnovat i svému emocionálnímu světu, například tím, že do života začleníte vyjadřování vděčnosti. 

Visited 186 times, 3 visit(s) today

Comments are closed.