Za Maitake (Trsnatec lupenitý) se platilo stříbrem

Příběh léčivé houby Maitake začíná v Japonsku, kde se jako super jídlo těší oblibě již po tisíce let. Maitake jste dříve v přírodě nenašli jen tak. Místa, kde houba rostla, se držela v tajnosti. Toto tajemství se dědilo z generace na generaci. Jak by také ne, když byla houba ve feudálním Japonsku vysoce ceněnou komoditou. Místní lordi za ni platili stříbrem, a to v takovém obnosu, který odpovídal hmotnosti nasbírané houby.

První zmínky o houbě byste našli v čínském lékařském textu Shen Nong Ben Cao Jing, který pochází z dynastie Han období 206 až 220 n. l.

Popis drahé houby 

Maitake neboli beraní hlava je chorošovitá houba. Přirozeně se vyskytuje v Číně, v severovýchodní části Japonska a v Severní Americe. Je možné ji najít i v našich lesích. Rozpoznat ji však dokážou jen nejzkušenější mykologové. Zhruba od 80. let minulého století se houba Maitake pěstuje uměle pro komerční použití. Ve volné přírodě na ni narazíte jen vzácně.

Tato jedlá houba parazituje na kořenech a kmenech tvrdých stromů, jde zejména o duby, habry a vzácně i kaštanovník setý. Sbírá se od konce léta až do podzimu. Houba vytváří 25 až 50 cm široké trsy, které se skládají z vláknitých, polokruhovitých, jednostranných kloboučků hnědošedé až sazově šedé barvy.

Jakou Maitake použít?

Konkrétní použití Maitake PRO s 35 % betaglukanů a Maitake s 50 % polysacharidů naleznete u jednotlivých potíží – VYHLEDÁVÁNÍ PODLE POTÍŽÍ

Obecně lze říci, že Maitake PRO s 35 % betaglukanů užíváme u problémů chronických – déle trvajících a Maitake s 50 % polysacharidů u potíží akutních – krátce trvajících.

Popis houby Maitake odborníkem na léčivé houby

Maitake (Trsnatec lupenitý, Hui Shu Hua, Maitake, Grifola frondosa), v překladu znamená tančící houba. Tento název vychází z reakcí hledačů, kteří radostí tančili, když tuto úžasnou a vysoce ceněnou houbu nalezli.

Pokud jde o využití léčivých účinků houby Maitake v terapeutické praxi, tak jsou 3 hlavní oblasti, kde se používá.

Metabolický syndrom

Metabolický syndrom je označení pro několik nemocí, které se vyskytují společně, mají společné příčiny a společně vedou k řadě zdravotních komplikací.

Patří sem diabetes II. typu, kdy účinky Maitake dokážou snížit glykémii a zvýšit citlivost tkání na inzulín. Kromě snížení aktivity enzymů souvisejících s diabetem má Maitake také ochranný vliv na slinivku, nedochází k destrukci β buněk produkujících inzulin. To je dáno také její schopností neutralizovat volné radikály. U diabetu se často používá v kombinaci s Coprinem. Coprinus je intenzivnější v působení u diabetu, Maitake ale řeší problém komplexněji.

K metabolickému syndromu dále patří vysoká hladina tuků, vysoký cholesterol, nadváha a v neposlední řadě vysoký krevní tlak. U všech těchto problémů můžeme Maitake použít.

Zvýšení krevního tlaku je možné dát i do přímé souvislosti s diabetem, vysokou hladinou cholesterolu atd. Tyto Maitake ovlivňuje, tudíž se podílí na snižování krevního tlaku touto cestou. Jedna studie však ukázala, že ačkoli v jejím průběhu nedošlo u pokusných zvířat ke změně hladin lipidů, přesto došlo u nich ke snížení krevního tlaku. To nahrává možnosti, že Maitake ovlivňuje krevní tlak i jinými mechanismy.

Maitake je vhodná i jako součást hubnoucích programů.  Jedna observační studie, v níž bylo 30 respondentů, došlo u těchto při podávání Maitake ke ztrátě hmotnosti, a to až o 12 kg za 2 měsíce.

Protirakovinné účinky

Nejčastěji se používá u rakoviny prsu rakoviny vaječníku, rakoviny děložního čípkurakoviny dělohyrakoviny plicrakoviny prostatyrakoviny varleterakoviny močového měchýře, střev, jater, metastáz rakovinyosteosarkomu, a to v kombinaci s ostatními houbami.

U rakoviny prsou je nejčastější kombinace Maitake + Coriolus + Reishi. Díky tomu, že Maitake působí pozitivně na metabolismus, dokáže snížit i negativní dopady konvenční léčby, chemo či radioterapie.

Podpora kostní tkáně

V neposlední řadě je vhodné použít Maitake u osteoporózy. Maitake je schopna podpořit kostní tkáň. Používá se pro tyto problémy spolu se Shiitake či Cordycepsem. Posiluje produkci kostní tkáně díky stimulaci osteoblastů. Zvyšuje též hladinu alkalické fosfatázy a podporuje mineralizaci kostí.

Někdy se Maitake také říká „preventivní houba pro stáří“. Pokud přijde starší pacient, který nemá žádný výrazný problém, ale spíše od všeho trochu, a začne užívat Maitake, tak se mu celkově uleví. Nesmíme zapomenout, že Maitake, stejně jako ostatní houby díky vysoké koncentraci polysacharidů působí i na náš imunitní systém a je silná hlavně v boji proti virům, bakteriím a dalším patogenům.

Odborné články o MAITAKE

Použití houby Maitake v praxi

Trsnatec lupenitý a recepty do kuchyně

Tato vzácná drahá houba má nasládlou chuť a příjemné aroma. Vaří se z ní především polévky a omáčky, ale využívá se i pro dochucení masa nebo rizota.

Sušené houby se zalévají horkou vodou, nechají se asi 30 minut bobtnat a takto připravené se vaří zhruba 10 až 15 minut.

Z houby Maitake můžete připravit smaženici. Budete potřebovat:

  • 0,5 kg hub,
  • 1 lžičku soli,
  • 2 lžičky cukru,
  • 1 lžičku sezamových semínek,
  • 1 jarní cibulku,
  • 1 lžíci sezamového oleje,
  • 2 stroužky česneku.

Cibuli nakrájejte nadrobno a zlehka osmažte na oleji. Přidejte prolisovaný česnek a houby. Okořeňte a vařte do změknutí.

Mitake pesto na těstoviny. Budete potřebovat:

  • čerstvé houby,
  • olivový olej,
  • česnek,
  • sůl,
  • pepř.

Čerstvé houby rozmixujte a na mírném plamenu vařte, dokud se neodpaří většina vody. Přidejte trošku olivového oleje a dochuťte. Teplým houbovým pestem přelijte špagety.

Další diagnózy pro užití Maitake

U žen se používá při rakovině prsu, u mužů při karcinomu jater, plic, slinivky či prostaty, diabetu (+ Coprinus), metabolického syndromu, na snížení hladiny tuků, při hypertenzi, slabosti močového měchýře (+ Reishi – u starších, + Cordyceps – u mladších). U starších lidí se používá jako „ochranná“ a „preventivní“ houba (posiluje ledviny a játra). Působí na edémy, zástavu močení, ascites, obezitu, nedostatek qi a hromadění vlhkosti. Obecně je vhodná na posílení kostí, hemoroidy, neutralizaci volných radikálů a na snižování oxidačního stresu.

Dávkování

  • Užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jednu hodinu po něm.
  • Vždy užívejte 5 dní a 2 dny vynechejte, aby nedošlo k únavě imunitního systému. Takto lze houby užívat dlouhodobě (neplatí při užívání Coriolu v akutních případech).
  • Zvýšte příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY.
  • Pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užít tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu.
  • Při dlouhodobém užívání udělejte po 3 měsících na 1 týden pauzu.
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

Působení dle tradiční čínské medicíny

  • Doplňuje slezinu a její QI
  • Odvádí vlhkost
  • Tonizuje ledviny a játra
  • Pročišťuje horkost
  • Uklidňuje ducha

Diagnozy

Write A Comment