Jakou Reishi použít?

Produkty s touto houbou se od sebe liší v závislosti na koncentraci. Konkrétní použití čínské houby Reishi PRO s 30 % betaglukanů a Reishi s 50 % polysacharidů naleznete u jednotlivých potíží – VYHLEDÁVÁNÍ PODLE POTÍŽÍ

Hlavní složkou vitálních hub jsou polysacharidy, které se v doplňcích stravy objevují v různých koncentracích. V případě polysacharidů neplatí přímá úměra: čím více, tím lépe. U Reishi se nejběžněji používají koncentrace polysacharidů v rozmezí 30 % a 50 %.

  • Obecně lze říci, že Reishi PRO s 30 % betaglukanů užíváme u problémů chronických – déle trvajících. Jde o vyvážený poměr, takže je možné přípravek používat i dlouhodobě.
  • Reishi s 50 % polysacharidů u potíží akutních – krátce trvajících. Používá se pro šokové vybuzení organismu a nastartování imunity. Není vhodné jej používat dlouhodobě.

Čínská houba Reishi s koncentrací nižší než 30 % polysacharidů nemá valné léčivé účinky. Reishi s koncentrací nad 50 % polysacharidů také není nejlepší volbou, protože kvůli vysokému obsahu polysacharidů obsahuje přípravek méně ostatních důležitých látek.

Reishi TRIPERTEN většinou užíváme u nádorových (onkologických) onemocnění.

Použití Reishi v praxi

Medicinální houba Reishi, latinsky Ganoderma lucidum se používá v mnoha případech.

strankycinskemediciny-reishi-podporuje-srdce-krevni-obeh
Obrázek: Reishi podporuje srdce a krevní oběh

Další diagnózy pro použití čínské houby Reishi

Pro své blahodárné, protizánětlivé a léčivé účinky se houba Reishi používá i v dalších případech:

strankycinskemediciny-leciva-houba-reishi-pozitivne-pusobi-na-oci
Obrázek: Léčivá houba Reishi pozitivní působí na oči

Popis Reishi odborníkem na léčivé houby

Reishi (Lesklokorka lesklá, Língzhī, Ganoderma lucidum, Reishi) je jednou z nejcennějších hub tradiční čínské medicíny. Její název v překladu znamená „božská houba nesmrtelnosti“. Léčivé účinky Ganodermy Lucidum jsou známé déle než 4 000 let.

Reishi a rakovina

Reishi ze všech hub nejvíce posiluje Zheng Qi (můžeme říci také vitalitu, životní sílu, odolnost vůči prostředí apod.). Proto je Reishi vedle Coriolu nejužívanější houbou u onkologických problémů (rakoviny plic, rakoviny prsu, leukemie, lymfom, nádor mozku,  rakovina vaječníku, rakovina děložního čípku, rakovina dělohyrakoviny prostaty, rakovina varlete, rakovina močového měchýře, rakovina jícnurakovina žaludkurakovina slinivky, rakovina tlustého střeva, rakovina jater , metastáz rakoviny, melanom, osteosarkom ) . 

Léčivé houby Reishi i Coriolus dokážou stimulovat imunitní systém, aby se aktivněji obracel proti rakovinovým buňkám. Coriolus je v tom sice trochu lepší, ale houba Reishi lépe posiluje náš organismus, což je v těchto případech neméně důležité. Zvláště pokud člověk podstupuje drastickou (ale často nezbytnou) konvenční léčbu, jakou je chemo či radioterapie

Může se podávat a je dobré ho podávat po celou dobu konvenční léčby (a ještě asi 2 měsíce poté). Nejen že pomáhá likvidovat rakovinné buňky, ale pomáhá organismu zvládnout náročnou konvenční léčbu, kterou obvykle provází mnoho nepříjemných vedlejších příznaků.

Z důvodů tohoto vitalizujícího efektu je vhodná podávat u celé řady onemocnění jako například. u HPV – lidského papilomaviru

Účinky Reishi na imunitní systém a únavu

Čínská houba Reishi má výrazný stimulační účinek na imunitní systém, hlavně makrofágy, a aktivizuje výrazně NK buňky (přirození zabíječi) a dendritické buňky. Dokáže se poprat s E.coli, B.dysenterie, B.Pseudomonas, pneumokoky, streptokoky, stafylokoky a jinými koky.

Druhou oblastí, kde Reishi používáme, jsou únavové stavy, chronický únavový syndrom. Jelikož pomáhá doplňovat spíše yin a krev, tak je výborná hlavně u žen. Někdy jí říkáme „dámská houba“. Možná i pro její antiaging účinek. Zkrátka, ženy s ní stárnou mnohem pomaleji. Pomáhá tedy u různých únavových stavů, únav po porodu. A to nejen u únavy fyzické, ale i psychické, protože má tropismus k srdci (podle čínské medicíny vyživuje srdce).

Účinky houby Reishi na psychické zdraví

A s tropismem k srdci souvisí i její další funkce – podle čínské medicíny má An Shen účinek (harmonizuje duši). Číňané věří, že v srdci sídlí duše Shen (taková naše hlavní duše, podle Číňanů jich máme víc). Reishi dokáže vyživovat srdce a tím stahovat, harmonizovat, zklidňovat duši Shen. Proto je možné ji použít u různých stavů lehkých depresí, úzkostí, panických atak, neukotveností, ale třeba i nespavostí apod. Taoističtí mniši si ji dávali před meditací. 

Pokud chceme Reishi použít u psychických problémů, tak je lepší použít formu prášku. Extrakt trochu více povzbuzuje – je lepší u únav. Prášek je použitý ve směsi na podporu spánku MYCOSLEEP. V této směsi je použitá s jujubou, která také vyživuje srdce, takže se v této funkci vzájemně doplňují. 

Psychické nerovnováhy mohou mít řadu příčin, ale pokud bych to výrazně zjednodušil, tak nejčastěji vidíme příčinu v srdci (buď je tam nadbytek nebo nedostatek, v obou případech použijeme Reishi, ideálně s jujubou) nebo v játrech – na uvolnění jater jsou ideální úžasné směsi uvolňující stres pod názvy MyStress nebo MycoSomat.

Jak ale odlišit, jestli mám problémy se srdcem, nebo stagnací jater? 

  • Člověk mající problém se XIN (srdce) je dle čínské medicíny neukotvený, psychicky nevyrovnaný, zapomíná, vnímá bušení srdce, neklidně spí, zapomíná, snadno se leká, je spíše bledý.
  • Člověk mající problémy s GAN (játra) se nedokáže uvolnit, má pocit pnutí či stažení se, střídání nálad, hodně věcí se mu zhoršuje působením stresu či emocí, u žen bývají příznaky zesílené před menstruací.

Reishi a její účinky v dobách hormonálních změn

Reishi dokáže vyživovat yin a krev. Zároveň harmonizuje psychiku. To z ní dělá ideální přípravek na klimakterické problémy – menopauzu, jako jsou návaly horka, podrážděnosti, mentální neukotvenosti, náladovosti, bušení srdce apod. Při menopauze se užívá společně s léčivou houbou CORDYCEPS a směsí  MyStress.

Společně s Coriolem se často užívá při hyperfunkci štítné žlázy či u autoimunitního zánětu štítné žlázy (Hashimotova thyreoiditida).

Zajímavé je, že Reishi pomáhá srdci nejen o psychické stránce, ale podle soudobých studií i po stránce fyzické. Proto ji můžeme použít u nejrůznějších kardiovaskulárních problémů, jako arytmií a dalších problémů. 

Alergie, dýchací potíže a Reishi

Reishi má též tropismus k plicím. Stejně jako většina ostatních hub dokáže imunitní systém stimulovat, pokud je slabý, ale také ho regulovat, pokud je jeho odpověď nepřiměřená. Toho se využívá u různých autoimunitních či alergických problémů. Proto ji použijeme u kašlů, astmat, alergické – pylové – senné rýmy, nejrůznějších alergií, CHOPN, emfyzému apod.

Jedničkou je i u opakujících se infekcí respiračního systému, ale ne v akutní fázi. Pokud je akutní stav, tak je lépe použít Coriolus či betaglukan (ve vyšších dávkách).

Dýchání je podle čínské medicíny záležitostí dvou orgánů ledvin a plic. Proto se v těchto případech často na posílení plic kombinuje s Cordycepsem. nezapomeňte: Cordyceps ráno, Reishi večer, napři u chronického kašle.

strankycinskemediciny-leciva-houba-pomaha-i-s-alergiemi
Obrázek: Léčivá houba pomáhá i s alergiemi

Léčení kožních problémů

Výborná je i u kožních problémů, třeba atopického ekzému. Zde se často dává spolu s houbou Agaricus. Nebo u seboroické dermatitidy , u růžovky – akne rosacea nebo u růže (erysipelu) společně s Coriolem. Dále u kopřivky, kožních zánětlivých onemocnění – dermatitidy

Další oblasti, ve kterých jsou účinky Reishi prospěšné

Reishi dokáže pomoci u problematiky jater. Dokáže je pročistit lépe než ostropestřec mariánský např. u mononukleozy. Ale to dokáže většina hub. Játra dokáže nejen regenerovat (má hepatoprotektivní účinek), ale dokáže je i posilovat, jejich krev a yin. To je důležité hlavně u žen, třeba u menstruačních nerovnováh.

Podobně jako jiné houby dokáže regulovat cukr v krvi a můžeme ji použít u diabetu, hlavně II. typu. Je prokázáno, že zlepšuje reakci tkání na inzulín.

Dokáže též harmonizovat krevní tlak – hypertenzi, ale i hypotenzi brání hypoxii srdečního svalu a zlepšuje výživu věnčitých tepen. Dále působí na podporu léčby a prevenci trombózy, arteriosklerózy

Reishi používáme též u různých zánětů. Spíše tedy chronických zánětů. Spolu s Coriolem a Auriculárií u různých zánětů pohybového aparátu (třeba u revmatoidní artritidy).

Také je vhodná u autoimunitních zánětů či nadměrné funkci štítné žlázy. Obvykle společně s Coriolem.

Reishi se užívá u předčasného vypadávání vlasů nebo jejich šedivění.

Odborné články o REISHI

Jak dlouho dávkovat a jak dlouho užívat?

  • Konkrétní použití REISHI PRO s 30 % betaglukanů, REISHI s 50 % polysacharidů a REISHI TRITERPEN a jejich dávkování naleznete u jednotlivých potíží – VYHLEDÁVÁNÍ PODLE POTÍŽÍ
  • Užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
  • Užívejte 5 dní a 2 dny vynechejte, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě (neplatí při užívání Coriolu v akutních případech)
  • Zvyšte příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY
  • Pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užijte tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu
  • Při dlouhodobém užívání udělejte po 3 měsících na 1 týden pauzu
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

Působení Reishi dle tradiční čínské medicíny

  • Doplňuje QI a vyživuje krev,
  • uklidňuje ducha,
  • transformuje hleny a zastavuje kašel,
  • utišuje dušnost,
  • posiluje esenci ledvin.

Diagnozy

Visited 8 165 times, 9 visit(s) today

Write A Comment