S tradiční čínskou medicínou překonáte podzimní nachlazení
Tradiční čínská medicína staví na prevenci. Na podzim pečujte o svoje plíce a tlusté střevo, což jsou orgány, které dostávají nejvíce zabrat. Zařaďte do jídelníčku zahřívací potraviny a zjistěte, jak si vybudovat odolnou imunitu a vyhnete se podzimnímu nachlazení.
Tradiční čínská medicína a její pohled na nemoc
TČM je celostní léčebný systém, který funguje déle než 4 000 let. Vychází z taoistické filozofie, která staví na jednotě člověka a přírody. V centru pozornosti je harmonie neboli tao, jejímž základem je rovnováha vnitřní energie čchi. Rovnováhy můžete dosáhnout díky:
- cvičení,
- meditaci,
- úpravě stravy,
- vzděláváním.
Tradiční čínská medicína zdraví bere jako stav harmonie mezi:
- člověkem a jeho prostředím,
- fyziologickými a psychologickými komponenty systému těla a duše čchi, krve
- jinem a jangem,
- orgány a meridiány,
- energií shen a emocemi.
Pokud jste v rovnováze, jste zdraví. Nerovnováha se projeví nemocí.
Posláním TČM není pouze léčení, ale především prevence. Tradiční čínská medicína říká, že onemocnění předchází prevencí. Léčí jej ještě před tím, než se projeví. Snaží se v těle udržovat rovnováhu, čímž zamezuje vzniku nemoci. Učí člověka žít v souladu s přírodou, s okolím a zejména se sebou samým.
Jak na podzim nahlíží tradiční čínská medicína?
Během podzimu se dny zkracují, příroda se uzavírá do sebe a letní oblečení se mění za teplejší. Na podzim se mění i nálada člověka. Uvolnění a bezstarostnost, které se pojí s létem, střídají závažnější a introspektivní energie.
Podzim je spojený s plícemi. Emocemi plic jsou smutek a žal. Pokud jsou plíce v nerovnováze, může vás přepadnout nadměrný smutek. Jak vyčistit a posílit plíce? Zejména hlubokým dýcháním. Právě správné dýchání pozitivně ovlivňuje paměť, úroveň energie a imunitní systém. Například procházkou venku a hlubokým dýcháním plníte plíce životní energií čchi.
Čínská medicína a nachlazení
Jak se zbavit rýmy? Proč jste náchylní k nachlazení? Zejména v přelomových obdobích, mezi které patří i léto a podzim se lidé čím dál častěji potýkají s nachlazením. Pokud je váš organismus v harmonii a proudí ve vás volně energie, poradí si váš organismus s určitou nerovnováhou rychle. Jestliže je ale nerovnováha ve vašem organismu delší dobu, promění se v nemoc.
Podle tradiční čínské medicíny jsou příčinou onemocnění vnější a vnitřní faktory. Mezi vnitřní faktory patří zejména emoce. Vnější příčiny nemocí jsou:
- vítr,
- horkost,
- oheň,
- vlhkost,
- sucho,
- chlad.
Těchto 6 klimatických faktorů nemá za normálních okolností na organismus patologický efekt. Pokud však dojde k nadměrnému, dlouhodobému nebo neočekávanému působení klimatických faktorů (například v létě dojde k prudkému ochlazení), mohou se na vašem organismu patologicky projevit.
Nachlazení, chřipky a rýmy, které se nejčastěji objevují na podzim, se podle tradiční čínské medicíny pojí zejména s větrem a chladem. Číňané rozlišují mezi chladným a horkým nachlazením:
- Chladné nachlazení – jeho spouštěčem je prochladnutí. Prochladnutí může být příčinou nedostatečného oblečení, ale také konzumace ochlazujících potravin, které si dopřáváte v období s nízkými teplotami.
- Horké nachlazení – nejvíce se s ním lidé potýkají na podzim. Tělo se vypořádává s horkými letními teplotami. Pokud navíc jíte zahřívací potraviny, přehřejete se natolik, že vám organismus vypoví službu. Horké nachlazení se neléčí horkými čaji. Nejlepší prevencí je letní prevence, kdy tělo ochlazujete zevnitř. Pomoci vám může konzumace tropického ovoce.
Vítr je původcem 100 nemocí
V tradiční čínské medicíně se říká, že je vítr původcem 100 nemocí. V těle způsobuje nejvíce bolestí a onemocnění, která se pojí s pohybovým aparátem. Pokud se do těla dostane přes povrch organismu, má podobu typického nastydnutí:
- rýma,
- kašel,
- bolest hlavy.
Pokud ale vítr překoná povrchovou vrstvu a dostane se hlouběji, pak se projeví horečkou a pocením. Vítr se do vašeho těla dostane například tak, že vás venku ofoukne. Jak hluboko se dostane, záleží na vaší imunitě, respektive na přirozené ochranné energii wei čchi.
Nemoci způsobené větrem poznáte tak, že:
- mají náhlý nástup,
- příznaky se rychle mění,
- příznaky se v těle přemisťují.
Chlad a chronické potíže
Chlad se nejčastěji spojuje s chronickými potížemi. Jestliže napadne svrchní vrstvy, projeví se jako nachlazení, tedy ztuhlostí a bolestí svalů, teplotou nebo zimomřivostí. Při proniknutí do hlubších vrstev může vyvolat bolesti břicha, průjmy, ale také bolesti kloubů. Blokuje meridiány.
Jak posílit imunitu neboli wei čchi?
Aby na vás chlad a vítr nemohli, potřebujete mít dobrý imunitní systém neboli wei čchi. Wei čchi si představte jako brnění, ochranný obal nebo obrannou energii, která proudí těsně u povrchu těla. Pokud je vaše brnění dostatečně silné, nemůže ho patogen zvenčí ohrozit. Pokud se patogen do těla dostane, děje se tak ze dvou hlavních důvodů:
- máte silnou wei čchi, ale patogen byl silnější,
- máte slabou wei čchi, která patogenu zvenku neodolala.
Nejčastěji člověk onemocní kvůli chladnému větru, který v těle vyvolává chřipkové syndromy. Projevuje se zimomřivostí, silnými bolestmi hlavy, zatuhlou šíjí, kýcháním, kašlem a vodnatou rýmou.
Odolejte větru úpravou jídelníčku
Abyste si zdraví udrželi i v chladných měsících, měli byste posilovat svoji energii a vnitřní teplo. Tak se ubráníte nemocem, které způsobuje vítr.
Čínská medicína doporučuje úpravu stravování jako prevenci před nachlazením, rýmou atd. Jak byste se měli stravovat?
- Dávejte si teplé snídaně v podobě vývaru nebo kaše, které vyrábí a udržují vnitřní teplo, zahřívají lidský organismus.
- Zahrňte do jídelníčku teplé potraviny: čerstvý zázvor, badyán, anýz, pepř, bazalku, skořici.
Pokud se u vás nemoc již projevila, přidejte do jídelníčku potraviny, které rozpouští hlen a posilují oblast plic. Jde například o:
- jablka,
- ředkvičky,
- celer,
- cukety,
- žampiony,
- grep.
V případě, že vás trápí rýma, doporučuje tradiční čínská medicína konzumaci křenu, červené řepy nebo okurky, které uvolňují dýchací cesty.
Bylinky při nachlazení
Tradiční čínská medicína léčí pomocí bylinek. Jen zřídkakdy se setkáte s užíváním pouze jednoho druhu bylinky. Obvykle se používají bylinné směsi, které jsou k dostání třeba v podobě čaje, tobolek nebo tinktur. Kromě bylinek TČM hojně využívá i medicinální houby.
Léčivé bylinky a směsi, které se používají při rýmě:
- řepeň sibiřská,
- šácholan,
- zlatice převislá,
- klanopraška čínská atd.
Přírodní léčení nachlazení:
- směs medicinálních hub cordyceps, reishi, agaricus, shiitake,
- coriolus 50 % polysacharidů,
- právenka latnatá,
- černohlávek obecný,
- meruňka obecná,
- mandarinka obecná atd.
Léčba chřipky:
- coriolus 50 % polysacharidů,
- ženšen pravý,
- jujuba,
- zázvor,
- lékořice atd.
Léčba virózy pomocí tradiční čínské medicíny:
- pivoňka mléčnokvětá,
- jujuba,
- zázvor,
- smetanka mongolská,
- máta,
- lékořice,
- mandarinka obecná atd.
Oblečení proti nachlazení
Přestože se s podzimem pojí babí léto, teploty ráno a k večeru už nejsou tak vysoké jako v létě. Navíc se může nečekaně vzedmout vítr a nachlazení je na světě. Proto mějte při ruce oblečení, které vás před větrem ochrání. Rozhodně by vám neměla chybět šála nebo šátek.
Cvičení pro nastavení harmonie
Na podzim byste se svojí energií měli pracovat opatrně. Doporučuje se chodit dříve spát, ale také dříve vstávat. Přestože jsou večery chladnější, přes den se ještě můžete těšit z příjemných teplot. Využijte je pro outdoorové aktivity. Nejlepší jsou procházky a sportování v přírodě. Posílíte tím imunitní systém, ale také si zlepšíte náladu a ubráníte se podzimním depresím.
Domácí léčení přírodní cestou
Trápí vás škrábání v krku nebo rýma a ucpaný nos? Ulevte si od nich přírodní cestou.
Jak se zbavit škrábání v krku?
- Smíchejte 4 hřebíčky a ¼ čajové lžičky mletého zázvoru,
- přidejte 1/8 lžičky skořice,
- všechno přelijte 2 šálky vařící vody,
- do každého šálku přidejte 1 lžíci medu.
Jak na rýmu a ucpaný nos?
- Nastrouhejte křen,
- přidejte k němu med,
- užívejte až 8krát denně.
Buďte letos na podzimní nachlazení připraveni. Už dnes začněte s prevencí a nenechte si babí léto kazit posmrkováním a bolestí v krku.
Comments are closed.