Nízké venkovní teploty, suchý vzduch, nedostatek slunečního světla nebo lepší schopnost virů přežívat v chladném počasí. To jsou některé z hlavních důvodů, proč je příchod podzimních a zimních měsíců spojený s vyšším rizikem řady onemocnění. Jak se nemocem vyhnout a posílit svůj imunitní systém podle tradiční čínské medicíny?

Aktuální rizika infekcí v podzimním období 

Statistiky dokládají, že během podzimu dochází ke zvýšení výskytu onemocnění horních dýchacích cest. Vůbec nejčastějším podzimním onemocněním je nachlazení. Zvyšuje se také počet dalších nemocí, jako je chřipka, astma, chronická bronchitida nebo obstrukční plicní nemoc. Co se týče výskytu koronaviru, ke konci roku 2024 toto onemocnění v Česku i ve světě opět sílí. Odborníci navíc předpokládají, že s chladnějším počasím, kdy mají lidé tendenci se více shlukovat ve vnitřních prostorách, jeho počty nadále porostou. Podzimní měsíce mohou potrápit i některé alergiky, k podzimním alergenům patří například prach, spory plísní nebo pyly některých rostlin.

strankycinskemediciny-onemocneni-hornich-dychacich-cest
Obrázek: Statistiky dokládají, že během podzimu dochází ke zvýšení výskytu onemocnění horních dýchacích cest

Doporučená preventivní opatření proti nemocem 

Snížit riziko nemocí v chladnějších měsících může následující:

  • Správná hygiena – Věděli jste, že k nákaze chřipkou stačí jen dvě nebo tři virové částice, které špinavýma rukama přenesete do svých úst? Čisté ruce chrání proti přenosu mnoha infekcí, a to včetně koronaviru. Ruce pravidelně myjte vodou a mýdlem a na cestách u sebe mějte dezinfekční gel. Při kašli nebo kýchání si ústa zakryjte rukou nebo papírovým kapesníkem.
  • Větrání a čistota v domácnosti – Pravidelné, intenzivní větrání snižuje koncentraci virů a bakterií v uzavřených prostorách. Důležitá je také důkladná dezinfekce povrchů, na kterých ulpívá nejvíce bakterií, jako jsou například kliky nebo vypínače.
  • Dostatek spánku a pravidelný pohyb – Spánek hraje klíčovou roli v prevenci nemocí mimo jiné tím, že podporuje tvorbu imunitních buněk, chrání před zánětem nebo reguluje hormony stresu. Také pohyb je cestou, jak podpořit obranyschopnost těla, ostatně je dokázano, že sportovci jsou méně náchylní k rozvoji onemocnění. 

Představení základních principů imunity podle TČM 

Podle tradiční čínské medicíny imunita souvisí s konceptem obranné energie Qi (čchi). Ta tělo chrání před vnějšími patogeny, jako jsou vítr, chlad, horko nebo vlhkost. Obranná Qi se v organismu vytváří prostřednictvím rovnováhy vnitřních orgánů, zejména plic, sleziny a ledvin, které zajišťují harmonický tok krve a energie v těle. Tradiční čínská medicína věří, že pokud jsou tyto orgány silné a obranná energie Qi v těle volně proudí, tělo je přirozeně chráněno proti nemocem.

Plíce, ledviny a slezina: Klíčové orgány pro imunitu v TČM 

Jak už jsme zmínili, imunita je dle TČM úzce spojena s plícemi, ledvinami a slezinou:

  • Plíce – Podle TČM jsou plíce zodpovědné za ochrannou Qi, která tvoří ochranný štít těla proti vnějším patogenům. Plíce, které jsou dle TČM nejvíce zatíženy v listopadu, řídí dýchání a rozvádí energii po celém těle. Slabost plicní Qi může vést k častým nachlazením, kašli a problémům s dýcháním.
  • Ledviny – Ledviny TČM považuje za základní zdroj životní energie, která je klíčová pro dlouhodobou vitalitu a imunitu. Oslabení ledvin, jež jsou propojeny s plícemi a slezinou, může zvýšit náchylnost k chronickým onemocněním, únavě a zimomřivosti.
  • Slezina – V TČM je slezina zodpovědná za přeměnu potravy na Qi a krev, které vyživují tělo. Slezina je považovaná za centrum trávení. Pokud dojde k jejímu oslabení, může se v těle začít hromadit vlhkost, což vytváří příznivé prostředí pro rozvoj zánětů a nemocí.

Bylinky a potraviny pro posílení imunity 

TČM imunitu mimo jiné podporuje prostřednictvím čínské bylinné medicíny, která se využívá tisíce let. K nejpoužívanějším bylinám na podporu imunity patří astragalus, schizandra, kořen lékořice nebo koptis čínský. Doporučuje se také užívání léčivých hub, ideální je kombinace hub Coriolus a Reishi. Reishi prokazatelně pomáhá regulovat imunitní systém a zvyšuje odolnost vůči infekcím. Coriolus v organismu dokáže zlikvidovat vše, co mu je cizí (bakterie, viry, kvasinky apod.). K účinné podpoře imunity slouží také doplněk stravy MyImmunity, který obsahuje extrakt z Reishi, Cordycepsu, Agaricu a Acerolu.

Podpora imunity díky akupunktuře 

Akupunktura patří k nejznámějším léčebným metodám tradiční čínské medicíny a díky své schopnosti posilovat lidské tělo proti nemocem se dostává do popředí zájmu výzkumníků. Podle výzkumu Národního centra pro biotechnické informace může akupunktura pomoci regulovat imunitní systém a vyvinout v těle protizánětlivé účinky. Univerzálním bodem pro podporu imunity je bod LI4, který se nachází na hřbetu ruky mezi palcem a ukazováčkem.

Úprava životního stylu a cvičení pro podporu imunity 

Z pohledu tradiční čínské medicíny je zásadní harmonie mezi tělem, myslí i prostředím, jež nás obklopuje. Pro posílení imunity a celkové vitality je zásadní pravidelný denní rytmus a dostatečný odpočinek. TČM doporučuje chodit spát před 23. hodinou, kdy začíná regenerace ledvin. Pro podporu toku Qi je důležité i pravidelné cvičení, které uvolňuje stres. Pro redukci stresu, který imunitní systém oslabuje, se doporučují i relaxační techniky, jako jsou meditace, dechová cvičení nebo cvičení čchi-kung.

strankycinskemediciny-relaxacni-techniky
Obrázek: Pro redukci stresu, který imunitní systém oslabuje, se doporučují i relaxační techniky

Jak se v chladných měsících stravovat podle TČM? 

Během chladnějších měsíců byste měli dle TČM do svého jídelníčku zařadit teplá a výživná jídla, která podporují trávení, jako jsou polévky, kaše nebo pečená zelenina. Vhodné je také jídelníček obohatit potravinami, jež podporují plíce, jedná se například o hrušky, jablka nebo sladké brambory. Slezinu podpoříte sladkými potravinami, jako jsou dýně, mrkev nebo kukuřice. Na podzim se doporučuje pít teplou vodu a bylinné čaje, které zahřívají tělo.

strankycinskemediciny-potraviny-podporuji-plice
Obrázek: Obohaťte jídelníček potravinami, jež podporují plíce, jedná se například o hrušky, jablka nebo sladké brambory

Silná imunita díky spojení TČM a západní medicíny 

Efektivní cestou, jak podpořit na podzim imunitu, je propojení metod tradiční čínské medicíny a západní medicíny. V případě léčby onemocnění je třeba říci, že je tradiční čínská medicína doplňkem, a ne náhradou konvenční medicíny. Všechny změny v léčbě vždy doporučujeme konzultovat s kvalifikovaným praktikem tradiční čínské medicíny.

Co udělat pro to, aby byla vaše imunita na podzim posílená, a dokázala vás tak chránit před rizikem onemocnění? Zaměřte se na vhodnou stravu obohacenou o bylinky a léčivé houby a také dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a kvalitní spánek.

Visited 111 times, 1 visit(s) today

Comments are closed.