Podle tradiční čínské medicíny (TČM) jsou zimní měsíce obdobím, které je úzce spojené s energií ledvin, jež uchovávají základní životní energii. Pokud jsou ledviny oslabené, můžeme pociťovat nedostatek energie, bolesti zad nebo se potýkat s oslabenou imunitou. Správnou péčí o ledviny je možné základní energii v těle posílit a podpořit naše celkové zdraví.

Ledviny a element vody dle TČM

V tradiční čínské medicíně jsou ledviny spojeny s elementem vody, který je jedním z pěti základních prvků ovlivňujících naše tělo a zdraví. Tento element symbolizuje klid, regeneraci a hloubku.

 O element vody můžete pečovat konzumací teplých a slaných potravin, jako jsou vývary nebo mořské řasy, a dostatkem klidu a odpočinku. Ledviny obsahují jak energii jin, tak energii jang, jejichž rovnováha je pro naše zdraví zásadní. Jin ledvin odpovídá za zvlhčování a zklidňování organismu a jang ledvin udržuje tělo v teple.

strankycinskemediciny-v-zime-jezte-vyvary
Obrázek: V zimě jezte vývary a dopřejte si hodně odpočinku

Jak se oslabené ledviny projevují?

Oslabené ledviny mohou mít dopad na naši fyzickou i psychickou stránku. K fyzickým příznakům oslabených ledvin patří například bolest dolní části zad, slabé kosti a zuby, problémy s močovým měchýřem, zimomřivost a studené končetiny nebo únava a celková slabost.

 Co se týče emocionálních aspektů oslabených ledvin, primární emocí spojenou s ledvinami je strach, jejich oslabení tak může vést k nadměrnému strachu a nejistotě. Projevit se může i úzkostí nebo nedostatkem sebedůvěry.

strankycinskemediciny-oslabene-ledviny-komplikuji-zivot
Obrázek: Oslabené ledviny komplikují život také psychické rovině

Jak v zimě ledviny posílit prostřednictvím stravy? 

Oslabené ledviny můžete podpořit vhodnou stravou i některými bylinkami a čaji. Do svého jídelníčku zařaďte potraviny podporující ledviny, jako jsou vývary, mořské řasy, fazole adzuki, černé fazole, ryby nebo vlašské ořechy.

V zimě preferujte vařená, pečená a dušená jídla, která zahřívají organismus, využívejte při vaření sezónní potraviny a jezte v pravidelných intervalech. Nepodceňte ani dostatečný pitný režim, zimní sucho totiž může ovlivnit rovnováhu vody v těle.

K tradičně používaným bylinám v TČM pro podporu ledvin patří ženšen, schizandra čínská nebo medicinální houba cordyceps, která se mimo jiné doporučuje pro posílení ledvinového jin a jang. Vhodné jsou také bylinné čaje v podobě zázvorového čaje, čaje z kopřivy nebo čaje z přesličky.

Posílení ledvin díky úpravě životního stylu 

Podpořit ledviny můžete i úpravou životního stylu. Dle tradiční čínské medicíny se ledviny regenerují zejména během spánku, je tedy důležité tělu dopřát kvalitní spánek a odpočinek. Doporučuje se chodit spát a vstávat vždy ve stejnou dobu, nejlépe před 23. hodinou. V zimních měsících byste také měli chodit teple oblečení, bederní oblast je totiž velmi citlivá na chlad, který může ledviny oslabovat. Vitalitu ledvin posiluje i fyzická aktivita, jako jsou procházky v přírodě, jóga nebo Tai Chi.

strankycinskemediciny-doprejte-si-kvalitni-spanek
Obrázek: Dopřejte si kvalitní spánek a odpočinek

Přínosná jsou i dechová cvičení a meditace 

Při podpoře ledvin a celkové vitality těla vám mohou pomoci i dechová cvičení a meditace. Vyzkoušet můžete například jednoduché cvičení propojující dech a meditaci zaměřené právě na oblast ledvin. Pohodlně se usaďte a položte si ruce na bedra, zhluboka dýchejte cíleně do této oblasti. Při každém nádechu si představujte, že energie proudí až k ledvinám, a při výdechu si vizualizujte, že se z ledvin uvolňuje vše, co je zatěžuje. Dechová cvičení nebo meditaci praktikujte denně, ideálně ráno i večer.

Jak akupresura a masáže prospívají ledvinám? 

K účinným technikám pro podporu zdraví ledvin patří také akupresura a masáže. K akupresurním bodům zaměřeným na ledviny patří například bod Taixi (KI-3), který se nachází na vnitřní straně kotníku v jamce mezi vnitřním kotníkem a Achillovou šlachou. Kromě toho, že posiluje jin a jang energii ledvin, přináší úlevu při bolesti zad nebo únavě. Palcem jemně na tento bod zatlačte a krouživými pohyby ho masírujte dvě až tři minuty na každé noze.

strankycinskemediciny-akupresura
Obrázek: K účinným technikám pro podporu zdraví ledvin patří také akupresura a masáže

Podpořit energii ledvin mohou i masáže beder. Vyzkoušet můžete jednoduchou automasáž beder, jež zlepšuje cirkulaci krve a energie Qi, posiluje ledviny a jejich vitalitu a uvolňuje svalové napětí v dolní části zad. Jak začít? Zahřejte si dlaně třením o sebe, dokud nebudou teplé. Následně dlaně položte na oblast beder a provádějte dlaněmi krouživé pohyby nejdříve po směru hodinových ručiček a poté proti směru hodinových ručiček. Bedra masírujte alespoň 5 minut, dokud neucítíte v této oblasti příjemné teplo.

Jak ledviny v TČM ovlivňují celkové zdraví? 

Podle tradiční čínské medicíny jsou ledviny „kořenem života“ a jejich zdraví významně ovlivňuje celé tělo, včetně kostí, kloubů a imunity. Ledviny jsou zdrojem energie jing, která je významná pro růst, regeneraci a pevnost kostí. Oslabení ledvin se tak může projevovat například slabými a lámavými kostmi nebo bolestí kloubů. Ledviny hrají i klíčovou roli v udržování tělesné energie, jež je základním kamenem silné imunity. Slabé ledviny mohou vést k snížené odolnosti vůči infekcím nebo k chronické únavě.

Péče o ledviny je důležitá pro udržení zdraví, vitality a dlouhověkosti. O ledviny můžete začít v zimě pečovat tím, že zůstanete v teple, zařadíte do stravy potraviny a bylinky posilující ledviny, budete dostatečně pít a odpočívat a do své denní rutiny zařadíte dechová cvičení, meditaci nebo akupresuru. 

Comments are closed.