Chaga neboli čaga je medicinální houba, které se přezdívá „houba nesmrtelnosti“. Jak by také ne, když dokáže bojovat proti rakovině. Navíc podporuje zažívací trakt a chrání tělo před negativními dopady stresu. Zjistěte o této zázračné houbě více.
Pokud bychom měli stroj času, vrátili bychom se do doby 2 800 let př. n. l., kdy se v čínské knize o zemědělství a medicinálních houbách Shennong Ben Cao Jing o houbě Chaga psalo jako o nejlepší medicinální houbě vůbec. Její věhlasné účinky jsou známé dodnes, a proto se houba v dnešní době těší intenzivnímu vědeckému zkoumání.
Asijské a ruské kultury považují Čagu za houbu nesmrtelnosti. Lidoví léčitelé z Asie dokonce věcí, že medicinální houba chaga uchovává mladost, podporuje zdraví a dlouhověkost. Podle tradičního čínské lékařství dokáže houba v lidském těle udržovat vyrovnanou energi čchi, podporuje zdravý imunitní systém, pomáhá při celkové detoxikaci těla a funguje jako adaptogen, který eliminuje negativní důsledky způsobené stresem.
Šamani ze Sibiře používali chagu ve formě odvarů. Výluhy měly silně dezinfekční účinky. Houba se používala pro čištění těla, řešila problémy se srdcem, játry i tuberkulózou. Výluhem z Čagy se omývaly ženy po porodech a při menstruačních problémech.
V odborné literatuře ze 16. století se píše, že se houba chaga používala proti rakovinovým nádorům. Obyvatelé Sibiře, kteří pili čaj z této houby prý nikdy neonemocněli rakovinou.
Několik zajímavostí o léčivé houbě Chaga
Houba má ráda chladnější podnebí, takže se jí daří především na severní polokouli. Najdete ji v Kanadě, Asii i v Evropě. Napadá břízy, ve kterých přežívá i desítky let. Právě z bříz čerpá velice účinnou látku tzv. betulin. Právě betulin je jednou z látek, která se zkoumá kvůli svému působení na rakovinu, záněty a virové nákazy. Houba se objevuje na povrchu kůry a vypadá jako spálené uhlí.
Jakou Chagu použít?
Konkrétní použití Chagy PRO s 34 % betaglukanů a Chagy s 50 % polysacharidů naleznete u jednotlivých potíží – VYHLEDÁVÁNÍ PODLE POTÍŽÍ
Obecně lze říci, že Chagu PRO s 34 % betaglukanů užíváme u problémů chronických – déle trvajících a Chagu s 50 % polysacharidů u potíží akutních – krátce trvajících.
Popis Chagy odborníkem na léčivé houby
Chaga neboli rezavec šikmý k nám přišel z ruské Sibiře ze severních oblastí Číny. Obyvatelé Sibiře z ní vaří odedávna odvary k léčbě nádorů a nazývají ji „Dar od boha“.
Chaga se používá u různých infekčních onemocnění. Svým působením je podobná Coriolu, který skenuje organismus, vyhledává nejrůznější patogeny a ty potom likviduje. Chaga tento účinek směřuje k trávicímu traktu a k játrům.
Působí dobře u tzv. „skrytého patogenu“. Skrytý patogen znamená, že i když člověk podstoupí léčbu a cítí se dobře, může se část patogenu stále ukrývat v hlubších vrstvách organismu. Tady čeká na svoji příležitost, aby propukl opět v plné síle.
Díky jejímu tropismu se používá u různých střevních problémů a k podpoře trávení. Používá se třeba u zácpy. Chaga působí hojivě a chrání žaludeční sliznici, při gastritidách i vředech. Tento vliv se přičítá hlavně betulinové kyselině.
Má výrazné protizánětlivé působení, podává se u střevních zánětů. Imunitní systém dokáže nejen stimulovat, ale i tlumit, což je výborné u různých autoimunitních problémů. A díky tropismu k trávicímu traktu se používá jako doplňková léčba u Crohnovy choroby či ulcerózní kolitidy.
Podobně jako Coriolus má výrazné protirakovinné působení. Používá se u rakoviny slinivky, rakoviny střev – rakovina tlustého střeva, rakoviny jater a metastáz rakoviny. Taktéž se užívá i při léčbě lymfomu.
Dokáže chránit játra a také je regenerovat. Používá se u hepatitid.
Díky svému tropismu k srdci dokáže harmonizovat duši Shen, podporuje mentální funkce, paměť, soustředění.
Její účinek se podobá kombinaci Coriolu a Hericia.
Nesmím zapomenout zdůraznit, že Chaga je i výborný antioxidant a adaptogen. Pomáhá zpomalovat stárnutí buněk a dokáže v organismu vytvářet rezistenci vůči vnějšímu prostředí.
Odborné články o houbě Chaga
Vědecké studie a Chaga
Protirakovinné účinky se testují nejčastěji na buněčných strukturách a hlodavcích. Pokusy potvrdily, že proti rakovině nejvíce bojuje kyselina betulinová a polysachardiy. Chaga dokáže zastavit množení rakovinných buněk a má protimetastatické účinky.
Houba působí také proti infekcím. Dokáže vymínit herpetický virus, ale také vir HSV-2 neboli hepatický vir. Chaga zabraňuje vstupu HIV viru do buňky, takže se infekce nešíří do imunitních buněk.
Kromě toho dokáže chaga stimulovat imunitní systém, aby byl odolal infekcím a rakovinnému bujení. Chrání žaludeční sliznici při gastritidách a vředech, má antioxidační a protistárnoucí účinky. Proti antioxidantům a předčasnému stárnutí bojuje houba za pomoci polysacharidů, lfavonodidů a polyfenolů.
Medicinální houba snižuje hladinu glukózy v krvi a zvyšuje produkci inzulinu, takže se podává i při léčení diabetu a vysokého cholesterolu.
Použití a léčivé účinky Chagy v praxi
- Aktivace imunitního systému v případě bakteriální a virové infekce + CORIOLUS, AGARICUS, REISHI, MAITAKE
- Regulace cholesterolu a krevního tlaku + REISHI, MAITAKE, AURICULARIA
- Podporuje kardiovaskulární systém
- Podpora a pročištění střev + HERICIUM
- Působí protizánětlivě + REISHI
- Doplňková terapie (podpora léčby) nádorů a prevence nádorů + dle typu nádoru
Další diagnózy pro užití Chagy
Podpora u diabetu, analgetické účinky (zmírňuje bolesti), hepatoprotektivní účinky (ochrana jater), podpora mentálních funkcí – paměť, koncentrace, myšlení (inhibuje enzym acetylcholinesterázu v mozku), detoxikační působení, silné antioxidační působení, podpora trávení, gastritidy, žaludeční či dvanácterníkové vředy, podpora při sportu (s Coriolem a Cordycepsem), Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, ekzémy, psoriáza, čistí krev, leukémie, malárie, podporuje oči a vlasy, je to asi nejsilnější adaptogen, antiaging účinky, protialergické působení (prevence proti anafylaktickému šoku), pásový opar, kandidóza, hepatitida C, infekčních onemocněních, ať už bakteriálních, virových, pomáhá i v případě herpetických virů.
Dávkování aneb jak užívat čagu?
- Konkrétní použití Chagy PRO s 34 % betaglukanů a Chagy s 50 % polysacharidů a jejich dávkování naleznete u jednotlivých potíží – VYHLEDÁVÁNÍ PODLE POTÍŽÍ.
- Užívá se na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
- Užívejte vždy 5 dní a 2 dny vynechejte, aby nedošlo k únavě imunitního systému. Tímto způsobem lze houby užívat dlouhodobě (neplatí při užívání Coriolu v akutních případech).
- Zvyšte příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY.
- Pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užijte tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu
- Při dlouhodobém užívání si po 3 měsících udělejte 1 týden pauzu
- Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu
Působení a účinky rezavec šikmého neboli čagy dle tradiční čínské medicíny
- Vyživuje játra, ledviny a srdce
- Přeměňuje hlen
- Oživuje krev
- Uklidňuje ducha, podporuje obrannou QI
Diagnozy
- Antioxidant – neutralizuje volné radikály
- Autoimunitní problémy obecně
- Crohnova choroba
- Rakovina – karcinom – jater
- Rakovina – karcinom – tlustého střeva ( kolorektální karcinom)
- Kardiovaskulární problémy
- Ulcerózní kolitida
- Zánětlivé střevní onemocnění
- Lymfom
- Metastázy obecně
- Rakovina – karcinom – duodena
- Rakovina – karcinom – slinivky
- Skrytý patogen
- Zánět chronický