Kameny žlučníkové
Žlučové kameny jsou tvrdé kusy hmoty tvořené ze žluči (trávicí šťávy produkované játry). Vyskytují se ve žlučníku nebo žlučovodech (trubice, které vedou žluč z jater do žlučníku a střev).
Žlučové kameny jsou běžnější u žen, u lidí s nadváhou, u těch, kdo jedí stravu bohatou na tuky, u osob starších 40 let a lidí s určitými poruchami, jako je cirhóza nebo Crohnova choroba. Trvá roky, než se žlučové kameny vytvoří, a často nezpůsobují žádné příznaky, pokud se neusadí v měchýřovém vývodu nebo ve společném žlučovodu. Pokud se toto stane, může to způsobit záchvat biliární koliky: náhlou, silnou bolest v horní části břicha, často s nevolností a zvracením.
Žlučníkové kameny pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky
Co užívat
Dávkování a doba užívání
Uvedenou bylinnou směs užívejte alespoň 2-3 měsíce
- před použitím vždy tinkturu protřepat, mírné zakalení je normální
- denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělit na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer
- tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
- tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody a tím dojde k odpaření se alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče
- při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících 1 týden pauzu
- pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu
MUDr. Martin Dvořák
Datum: 9.12.2021
O Žlučníkových kamenech
Žlučové kameny neboli cholelitiáza. Při cholelitiáze dochází k tvorbě žlučových kamenů ve žlučníku nebo žlučovodech. Onemocnění postihuje zhruba 15 % žen a 7,5 % mužů.
Hlavní příznaky
V 75 % případů žádné – asymptomatické (náhodný nález)
Na jídlo vázané bolesti v pravém nadbřišku
Žlučníkové koliky (viz dále)
Nespecifické obtíže jako občasný tlak v pravém podžebří nebo jiné trávicí potíže je třeba nechat objasnit lékařem.
Patogeneze
Kameny vznikají, pokud dojde k takové změně složení žluči, že mohou některé její složky krystalizovat. Zpočátku se vytvoří drobné kamínky, které postupem času narůstají. Nejčastější jsou cholesterolové kameny (hl. u obézních pacientů a pacientů s cukrovkou) a kameny smíšené. Méně časté jsou bilirubinové kameny, např. u pacientů s hemolytickou anemií, kde se při rozpadu červených krvinek uvolňuje velké množství bilirubinu, viz také kap. Hematologie.
Komplikace cholelitiázy
Žlučníková kolika
Posthepatální ikterus při obstrukci žlučových cest
Zánět žlučníku
Akutní pankreatitida – zánět slinivky břišní. K té dojde, pokud žlučový kamínek při průchodu směrem do duodena poraní anebo zablokuje vývod v místě, kde už je společný s pankrea-tickým vývodem
Vzácně roztržení stěny žlučníku s následnou peritonitidou
Obstrukční ileus. V místě, kde kamen tlačí na stěnu žlučníku, dochází k jejímu postupnému ztenčení. Zrovna tak ztenčuje stěna střevní kličky, která zvenku na žlučník naléhá. V konečné fázi může dojít k otevření těchto stěn a k průchodu žlučového kamenu do střeva s jeho následným uzávěrem (vzácné).
Kameny ve žlučníku dráždí sliznici jeho stěny a mohou vyvolat nádorové bujení.
V důsledku těchto hrozících komplikací při cholelitiáze většinou indikujeme “preventivní” odstranění žlučníku (cholecystektomie), která je nejčastěji prováděna laparoskopicky.
Žlučníková kolika jsou silné kolikovité bolesti v pravém nadbřišku, způsobené kamínkem ve žlučových cestách nebo zánětem žlučníku. Mohou vyzařovat do pravého ramene.
Dokud je žlučový kamínek volně ve žlučníku, koliku obvykle nezpůsobí. Pokud ale dojde k jeho průniku a zaklínění ve žlučových cestách, brání odtoku žluči. Organismus seje snaží zprůchodnit tím, že zvýší kontrakce svaloviny žlučníku a tím podpoří tok žluči směrem ke dvanáctníku. Kontrakce přicházejí ve vlnách a způsobují kolikovité bolesti břicha.
Hlavní příznaky
Kolikovité bolesti, tj. ve vlnách zesilující a znovu slábnoucí křečovité bolesti v pravém nadbřišku, s možným vyzařováním do pravého ramene.
Nevolnost, zvracení
Ikterus sklér (bělma) (při zablokování odtoku žluče)
Takového pacienta musí vidět lékař!
Terapie
Při akutní kolice nejprve tišení bolestí (např. Algifen, Buscopan), 24 hodin od koliky by pacient neměl nic jíst
Cholecystektomie jako prevence dalších, kolik a život ohrožujích komplikací. Provádí se většinou laparoskopicky.
Pokud sonografie provedená během koliky ukáže kamínek ve žlučovodu, je nutné ho odstranit okamžitě, nejlépe při ERCP.
Přírodní léčba žlučníkových, žlučových kamenů, léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny
Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.