Stres

Stres je obecný termín pro fyzické a psychologické příznaky, které lidé prožívají, když se cítí zahlceni. Ve stresových situacích stoupají hladiny hormonů adrenalinu a hydrokortizonu, které zvýší srdeční frekvenci i krevní tlak a mění metabolismus tak, že se zlepšuje výkon těla.

Dlouhodobě vysoké hladiny těchto hormonů však mohou mít negativní účinek a způsobovat příznaky, jako jsou bolesti hlavy, problémy se spánkem, palpitace, přejídání, nebo naopak nedostatečný příjem potravy, podrážděnost, obtížnost soustředění a rozhodování, úzkost a deprese.

Přírodní léčba stresu, léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny

Co užívat

MyStress – směs léčivých hub Reishi, Hericia a léčivých bylinek

HERICIUM je jednou z  nejvýznamnějších léčivých hub, která ovlivňuje naši mysli a ducha. Hericium jednak regeneruje a chrání nervovou soustavu, a jednak má i tzv. nootropické účinky, podporuje mozkové funkce, pomáhá při demencích. Jedna jeho složka, amycenon přestupuje bariéru mezi krví a mozkem, zvyšuje ostražitost, zlepšuje spánek i náladu. Jedna ze studií dokazuje, že Hericium zmírňuje deprese, úzkosti, podrážděnost a zvládání těžkých životních situací u menopauzálních žen.

REISHI je další léčivou houboukterá velmi účinně zvyšuje odolnost proti stresu a urychluje regeneraci po psychické zátěži. Je potvrzeno, že Reishi dokáže pomoci s řešením neurastenie, která je charakterizovaná i zvýšenou únavou, podrážděností, poruchami spánku, soustředěním, bolestmi aj. Neurastenickým pacientům v jedné studii podávali Reishi nebo placebo. Výsledky ukázaly, že u pacientů, kteří dostávali Reishi se snížil pocit únavy, zvýšil se pocit pohody, spokojenosti. U Reishi jsou potvrzené i „antidepresivní“ a úzkosti snižující účinky. Ukázalo se totiž, že látky v Reishi obsažené ovlivňují serotoninové receptory v mozku, čímž působí podobně jako mnohá antidepresiva.

lze přidat na zmírnění následků stresu tinkturu JASNÁ MYSL

Dávkování a doba užívání

Uvedenou kombinaci užívejte alespoň 2-3 měsíce 

MyStress 2-0-2 kapsle denně (lze zvýšit na 3-0-3 kapsle denně)

  • MyStress užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
  • pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užít tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu
  • při dlouhodobém užívání udělat po 3 měsících 1 týden pauzu
  • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

JASNÁ MYSL

  • před použitím vždy tinkturu protřepat, mírné zakalení je normální
  • denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělit na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer
  • tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
  • tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody a tím dojde k odpaření se alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče
  • při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících 1 týden pauzu
  • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 21.7.2024

O Stresu

Stres pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky

Mnoho lidí je čím dál tím více pod ohromným tlakem. A tento tlak má postupně tendenci, projevovat se fyzickými symptomy na našem těle.  Říká se tomu somatizace stresu. Tzn. psychické pochody začnou mít fyzické příznaky. Je to v podstatě obrana našeho organismu, kdy se organismus snaží napětí psychické rozptýlit ve fyzickém těle.

Zachování rovnováhy

Přirozeností našeho organismu je regulovat pochody v těle tak, aby za všech okolností byla zachována homeostáza nebo též stálé vnitřní prostředí, které je podmínkou správného fungování všech fyziologických procesů. Nadměrná psychická zátěž logicky tuto rovnováhu narušuje. Somatizace stresu pak hraje funkci takového ventilu v papiňáku, pomocí kterého si uvolňujeme od psychického napětí. Trochu to ale vypadá jako z deště pod okap. Následné fyzické příznaky také nejsou nic, co by se nám líbilo a co by svědčilo našemu zdraví. Nejčastěji se projevuje chronickou únavou, bolestmi různě po těle, neurologickými problémy a velmi často zažívacími potížemi a nespavostí.

Jít cestou umírněnosti

Čínská medicína nezná pojem homeostáza, ale mluví o neustálém vyrovnávání yinové a yangové energie, kde jediným cílem je dosažení zlaté střední cesty – ideálního stavu – absolutního zdraví (kterého ale nikdy nedosáhneme). Proto čínská medicína tak často zmiňuje žít v harmonii, v rovnováze, aby nedocházelo k extrémním výkyvům Yin a Yangu. Snažit se jít cestou umírněnosti – v jídle, v práci, ve sportovních aktivitách, v odpočinku, ve vztazích, v sexu a zapomenout na extrémy, které jsou pro náš organismus škodlivé. Každý extrém vyvolává nerovnováhu yinové a yangové energie a ta se dříve či později projeví jako nemoc.

Vše musí proudit

Podle čínské medicíny může naše psychika až za 70 % onemocnění. To je opravdu hodně. Způsob našeho stravování za 20 % a jen 10 % tvoří příčiny, které nemůžeme ovlivnit, např. dědičnost. Dalším paradigma čínské medicíny říká: „Zdravý člověk je plný energie Qi a krve a vše v něm volně proudí.“ Západní medicína pojem Qi nepoužívá. Není pro ni měřitelná ani zobrazitelná žádným přístrojem, nelze ji vyoperovat. A přesto proudí v akupunkturních drahách stejně, jako krev proudí v cévách nebo lymfa v lymfatických drahách. Qi má v organismu různé funkce. Zahřívá ho, vyživuje ho, ochraňuje ho, rozhýbává ho, je zodpovědná za fyziologické procesy atd. A aby mohla tyto funkce plnit, musí neustále a volně proudit.

Volné proudění energie Qi mají na svědomí Játra. Z pohledu čínské medicíny je to velmi důležitý orgán zodpovědný za celou řadu pochodů v organismu.  Bohužel jsou extrémně citlivá na stres. Jakmile jsme dlouhodoběji vystaveni permanentnímu stresu nebo nadměrným emocím, začne se energie Qi zpomalovat a postupně dochází k omezení jejího volného toku.

Zpomalení energie Qi se projeví napětím na různých místech v těle či mírnými bolestmi. Zvláště u žen jsou typická místa, kde se toto napětí projeví – oblast krku a štítné žlázy, prsa a hruď, oblast žaludku a podžebří a oblast podbřišku.

Stagnaci energie Qi už pocítíte jako knedlík v krku, tlak na prsou, kámen v žaludku nebo nadýmání. Pokud se nepodaří Qi znovu rozhýbat, spolu s Qi začnou stagnovat další substance, jako je krev a hlen. A ty už mají za následek závažnější zdravotní problémy, např. uzlíky na štítné žláze, bulky v prsu, žaludeční vředy, myomy v děloze či cysty na vaječnících. Těch scénářů je nepočítaně. Jedním z typických příznaků je i premenstruační syndrom. Menstruace je podle čínské medicíny fyziologická blokáda. Organismus v určitou chvíli menstruačního cyklu začne zadržovat krev. Což je blokáda. Pak blokádu uvolní a tím začne menstruační krvácení. Pokud vlivem stresu dochází k dlouhodobé stagnaci jaterní Qi, dochází k zesilování všech dalších blokád v těle. Proto před menstruací ženy se stagnovanou jaterní Qi cítí příznaky jako je bolest v podbřišku či v bedrech, bolest a citlivost prsou, psychickou rozkolísanost apod.

Buďte jako voda

Co s tím ale můžeme dělat? V první řadě je důležitá prevence. Je nutné nechat vše volně proudit. Nevytvářet blokády. Nejen v našem těle, ale i v prostředí kolem nás. Podněty kolem nás, které vytváří stres, nikdy nezmizí. Bojovat s nimi by bylo poměrně sisyfovské. Máme dvě možnosti. Buď se stresovým situacím budeme vyhýbat anebo se jim postavíme. Vyhýbat se stresu je dobrý nápad, ale někdy je těžko realizovatelný. Ale v rámci možností je dobré se o to snažit.

Druhá možnost je se těmto výzvám postavit. Ale jak. Výše jsme si říkali, že stresové situace vytvářejí blokády. Pokud se tedy stresu postavíme silou, tak si zaděláme jen na další bloky. Vybudíme extrémně naše emoce nebo je budeme silně potlačovat. Oboje povede k blokádám v toku Qi. Lepší cestou je stresové situace přijmout. Smířit se s nimi, pokud je nemůžeme v této chvíli změnit. Buďte jako voda. Pokud udeříte vodu, tak se jí to příliš nedotkne a bude dál volně proudit. Pozorujte své emoce, jako by nebyly vaší součástí, jako by vámi jen protékali. Jsou i techniky, které nám mohou pomoci stres lépe zvládat. Jsou to třeba meditace, cvičení jako Tai Ji , Qi Gong nebo jóga a nebo modernější metoda MindFulness.

Čím uvolnit zablokovaná Játra?

Někdy bohužel změnit přístup ke stresu nestačí. Somatické projevy mohou být tak výrazné, že člověk nemá sílu to zvrátit. A nebo by to byl běh na dlouhou trať. Čínská medicína nabízí několik metod, jak zablokovaná Játra uvolnit. Jednou z nich je akupunktura. Šikovný akupunkturista je schopný pomocí jehel uvolnit blokády v drahách a energii Qi znovu rozproudit.

Harmonizace Jater bylinkami

Druhou možností je fytoterapie, léčba bylinkami, houbami, minerály apod. Čínská medicína má v terapeutickém rejstříku bylinné recepty, které dokážou uvolnit stagnovanou jaterní Qi. Dokonce má i recepty na vážnější scénáře, kdy se kromě Qi blokuje i krev nebo hlen, a vznikají již hmatatelné projevy stagnace (myomy, cysty, endometrióza, adenomy, nádory apod.)

Jednou z nejlepších směsí u somatizací, je receptura Xiao Yao San (Rozbití okovů). Tento recept byl vytvořen už na počátku 12. století významným čínským lékařem. Obsahuje bylinky jako je prorostlík nebo mimóza, které dokáží uvolnit jaterní Qi. Dále bylinky, které Qi posilují, jako je atraktylis nebo lékořice. Tato směs je vhodná u všech potíží, které se zhoršují stresem.

Existuje ještě jedna modernější směs, kterou u somatizací máme nejraději. Funguje poměrně rychle, do 14 dnů obvykle pacient vidí zmírnění příznaků. Obvykle to popisuje, jako že mu ty problémy kolem něj už tolik nevadí. Jako by jím procházely, nedotýkají se ho. Celkově se uvolní. Tou směsí je MyStress. Kromě bylinek na uvolnění Jater obsahuje i houbu Hericium a Reishi.

Hericium je jednou z  nejvýznamnějších léčivých hub, která ovlivňuje naši mysli a ducha. Hericium jednak regeneruje a chrání nervovou soustavu, a jednak má i tzv. nootropické účinky, podporuje mozkové funkce, pomáhá při demencích. Jedna jeho složka, amycenon přestupuje bariéru mezi krví a mozkem, zvyšuje ostražitost, zlepšuje spánek i náladu. Jedna ze studií dokazuje, že Hericium zmírňuje deprese, úzkosti, podrážděnost a zvládání těžkých životních situací u menopauzálních žen.

Reishije druhou léčivou houboukterá velmi účinně zvyšuje odolnost proti stresu a urychluje regeneraci po psychické zátěži. Je potvrzeno, že Reishi dokáže pomoci s řešením neurastenie, která je charakterizovaná i zvýšenou únavou, podrážděností, poruchami spánku, soustředěním, bolestmi aj. Neurastenickým pacientům v jedné studii podávali Reishi nebo placebo. Výsledky ukázaly, že u pacientů, kteří dostávali Reishi se snížil pocit únavy, zvýšil se pocit pohody, spokojenosti. U Reishi jsou potvrzené i „antidepresivní“ a úzkosti snižující účinky. Ukázalo se totiž, že látky v Reishi obsažené ovlivňují serotoninové receptory v mozku, čímž působí podobně jako mnohá antidepresiva.

Játra pohledem čínské medicíny

V souvislosti s Játry musím upozornit na obecně rozšířený omyl. Játra čínská medicína chápe jako celý systém, který rozhýbává energii Qi v organismu, skladuje krev, napomáhá trávení a je citlivý na emoce a stresy. My si „zdravá játra“ běžně spojujeme s ostropestřcem. Ten je určitě skvělý, ale játrům pomáhá ze západního pohledu – regeneruje jejich buňky a obnovuje metabolické schopnosti. Já zde hovořím spíše o psychickém aspektu Jater. Zablokovanou jaterní Qi ostropestřec bohužel uvolnit nedokáže. To umí např. prorostlík čínský nebo šáchor hlíznatý, které jsou součástí výše uvedených směsí..

Pouze změna je řešení

Stres kolem vás nikdy nezmizí. Jednou bude slabší, jindy silnější. Můžete začít užívat MyStress a uleví se vám. Pokud ale nezměníte přístup ke stresovým situacím, somatizované problémy se k vám zase vrátí. Hledejte příčiny svých vlastních stresů a postupně je eliminujte ze svého života. Jde o vás a vše zdraví a věřte, že vždy máte na výběr.

Stresová reakce je souhrn obranných mechanismů, které umožňují přežití organismu vystaveného nebezpečí. Je to obecná univerzální odezva na jakoukoliv zátěž, jak fyzickou, tak psychickou. Hodnocení, jak moc je především psychická zátěž nebezpečná a ohrožující, je velmi individuální. K příčinám spouštějícím stresovou reakci patří i vnitřní faktory, např. infarkt myokardu, vnitřní krvácení apod.

V akutní podobě má stresová reakce ochranný charakter a umožňuje přežití. Je několikastupňová a je spojena s uvolněním řady hormonů. Na jejím počátku je vyplavení adrenalinu, následuje vzestup hladiny kortikoidů. Tyto hormony zodpovídají za typické tělesné projevy stresu, např. zrychlení pulzu, zvýšení krevního tlaku, zvýšení prokrvení srdce, mozku a svalů, zvyšují srážení krve, omezují rozvoj zánětlivých reakcí apod. To vše organismus aktivuje a připravuje ho na boj nebo útěk, případně na krevní ztráty a zranění. Jedná se o akutní reakci, která by měla po odeznění vyvolávající příčiny ustat.

Pokud ale stres trvá chronicky, zvýšená hladina uvedených látek organismus poškozuje. Urychluje rozvoj aterosklerózy, zvyšuje spotřebu kyslíku myokardem, čímž stoupá riziko infarktu myokardu, dále se mohou rozvinout hypertenze, hyperlipidémie, zvyšuje se náchylnost k infekcím. Důsledkem chronického stresu bývá i vředová choroba, lupénka a psychická onemocnění.

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Visited 975 times, 1 visit(s) today

Write A Comment