Lipidy krevní zvýšené – hyperlipoproteinemie
Hyperlipproteinémie jsou velmi časté poruchy metabolismu se zvýšenou hladinou lipidů – tuků (triglyceridy, cholesterol) a lipoproteinů v plazmě s urychleným rozvojem aterosklerózy.
Hypercholesterolémie je zvýšení koncentrace cholesterolu, hypertriacylglycerolémie je zvýšení triacylglycerolů.
Onemocnění obvykle nemá žádné příznaky. Příležitostně můžeme u pacientů vidět žlutavé tukové uzlíky na kůži, často na očních víčkách ev. tukový proužek kolem duhovky. Hyperlipoproteinémie nesouvisí s obezitou, i když abdominální obezita je velmi často (ale ne vždy) hyperlipidémií provázena.
Lipidy, tuky zvýšené pohledem čínské medicíny, přírodní léčba, léčivé houby a bylinky
Co užívat
+ vitamín C ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY – zlepšuje vstřebávání léčivých látek medicinální hub
Dávkování a doba užívání
Uvedenou kombinaci užívejte alespoň 3 měsíce
MAITAKE PRO 35% betaglukanů 2-0-2 kapsle denně
REISHI PRO 30% betaglukanů 1-0-1 kapsle denně
ACEROLA 1-0-0 kapsle denně
- Maitake, Reishi a Acerolu užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
- vždy užívat 5 dní a 2 dny vynechat, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě
- pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užít tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu
- je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně ACEROLY
- při dlouhodobém užívání udělat po 3 měsících 1 týden pauzu
- pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu
MUDr. Martin Dvořák
Datum: 20.7.2024
O krevních lipidech
Hyperlipoprotéinémie (dále HLP) jsou skupinou metabolických onemocnění s častým výskytem, která jsou charakterizována zvýšením plazmatických hladin lipoproteinů. Tyto změny jsou výsledkem buď jejich zvýšené syntézy, nebo sníženého odbourávání. Hlavní význam HLP je v tom, že jsou jedním z nejzávažnějších rizikových faktorů rozvoje aterosklerózy a jejích komplikací. HLP nemusí být provázeny obezitou.
Pro praxi stačí jednoduché dělení hyperlipoproteinémií podle zvýšené složky na:
hypercholestérolémie se zvýšením hladiny cholesterolu,
hypertriacylglycerolémie se zvýšením hladiny triacylglycerolů,
smíšené hyperlipoprotéinémie (HLP) se zvýšením hladiny cholesterolu i triacylglycerolů.
Etiologie
Primárních HLP je převážná většina. Familiární hypercholestérolémie je geneticky podmíněné onemocnění, jehož příčinou je porucha funkce receptorů pro málo denzní lipoproteiny (LDL). „Vyskytuje se ve dvou formách – homozygotní (s frekvencí v populaci 1:1 000 000) a heterozygotní (frekvence 1 : 500). V populaci se hypercholestérolémie vyskytuje u 25 % osob ve věku 20 až 74 let, avšak zdaleka ne u všech se uplatňuje genetická složka.
U mírné hypercholestérolémie (mírně zvýšené hodnoty cholesterolu do 6,2 mmol/l) je převažující příčinou nadměrný příjem živočišných tuků a pokrmů bohatých na cholesterol.
U střední hypercholestérolémie (středně zvýšené hodnoty cholesterolu 6,2 až 7,8 mmol/l) se uplatňuje jak nadměrný příjem cholesterolu, tak genetická složka (snížená aktivita LDL receptorů).
U vysoké hypercholestérolémie (vysoké hodnoty cholesterolu nad 7,8 mmol/l) jde o formu familiární, na podkladě geneticky podmíněného defektu receptorů pro LDL.
Na manifestaci i geneticky podmíněných forem se může podílet řada vlivů zevního prostředí nebo další choroby.
Sekundární HLP vznikají jako důsledek určitého základního onemocnění, které mění metabolismus lipidů. Může jít např. o diabetes, hypotyreózu, alkoholismus, nefrotický syndrom, cholestázu.
Klinický obraz
Onemocnění probíhá často zcela skrytě, může být náhodně objeveno při laboratorním vyšetření. U kombinovaných poruch nacházíme často obezitu, hypertenzi, diabetes mellitus. U familiárních hypercholesterolémií dominují rozsáhlé kožní a šlachové xantomy a xantelazmata očních víček. Rychle se rozvíjející ateroskleróza vede k infarktu myokardu, na který nemocní umírají velmi záhy, i v dětském věku. Jindy je komplikací cévní mozková příhoda nebo obliterující ateroskleróza cév hlavně dolních končetin. Jindy může vzniknout akutní pankreatitida, jaterní steatóza.
Laboratorně nacházíme zvýšené hladiny cholesterolu nebo triacylglycerolů, podle typu HLP. Může se přidružit i hyperurikémie.
Léčba
Léčba musí být komplexní, dlouhodobá. Skládá se z režimových opatření, dietních opatření a medikamentózní léčby.
Režimová opatření. Patří sem zákaz kouření, vyloučení zvýšeného konzumu alkoholu (dávka denního množství přepočtená na čistý alkohol nemá přesáhnout 20 g), zvýšení fyzické aktivity – pravidelné procházky rychlou chůzí, jízda na kole nebo ergometru, plavání.
Dietní opatření. Mají vést k úpravě tělesné hmotnosti při nadváze – snižujeme energetický příjem, tuky by neměly hradit více než 30 % celkového energetického příjmu. Přednost dáváme tukům s nenasycenými mastnými kyselinami (olivový, slunečnicový olej), omezujeme tuky živočišné. Obsah cholesterolu nemá přesahovat 300 mg/den. Dieta má být bohatá na vitaminy, ovoce, zeleninu, s dostatkem vlákniny.
Medikamentózní léčba. Léky snižující hladiny lipidů v krvi (hypolipidemika) dělíme na dvě skupiny – fibráty a statiny, léky obou skupin můžeme kombinovat. Podáváme je obvykle na noc.
Cílem léčby je dosáhnout normálních hodnot, které považujeme za nerizikové pro rozvoj komplikací. Pro cholesterol je to 5,2 mmol/l, pro triacylglyceroly 2,0 mmol/1. Je samozřejmé, že léčebný režim volíme podle hodnot lipidů. U mírných hypercholesterolémii se snažíme především o režimová a dietní opatření, úpravu hmotnosti. U vyšších hodnot musíme přidat léky snižující cholesterol. Familiární formy raději předáváme speciálním poradnám.
Přírodní léčba lipidů, zvýšených tuků, léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny
Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.