Úzkost
Dočasná úzkost ve stresových situacích je přirozená, když se ale stane obecnou reakcí na běžné situace a způsobuje problémy při zvládání každodenního života, považuje se za poruchu.
Hlavními typy úzkostné poruchy jsou generalizovaná úzkostná porucha, panická porucha, fóbie a posttraumatická stresová porucha.
Generalizovanou úzkostnou poruchu provázejí přetrvávající psychologické příznaky, jako je pocit předtuchy bez jakékoli zjevné příčiny, bytí na hraně zhroucení, zhoršená koncentrace, opakující se znepokojivé myšlenky, narušený spánek a někdy i deprese. Fyzické příznaky generalizované úzkostné poruchy se obvykle vyskytují občasně. Může k nim patřit bolest hlavy, křeče v břichu, průjem, zvracení, pocení, časté močení a třes.
Přírodní léčba úzkosti, léčivé houby a bylinné směsi čínské medicíny.
Co užívat při úzkosti
MyStress + jedna z následujících tinktur PLACHÁ LAŇ nebo eventuálně KLIDNÁ HLADINA
MyStress – Odstraňuje v těle blokády psychické i fyzické a harmonizuje psychiku.
PLACHÁ LAŇ – Slouží k harmonizaci psychických potíží – pomáhá najít vnitřní odvahu a sebedůvěru.
KLIDNÁ HLADINA – Zklidňuje duši.
Dávkování a doba užívání
Uvedenou kombinaci užívejte alespoň 2 až 3 měsíce.
MyStress 2-0-2 kapsle denně (lze zvýšit na 3-0-3 kapsle denně).
- MyStress užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
- Pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užijte tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu.
- Při dlouhodobém užívání udělejte po 3 měsících 1 týden pauzu.
- Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.
PLACHÁ LAŇ nebo eventuálně KLIDNÁ HLADINA
- Před použitím vždy tinkturu protřepejte, mírné zakalení je normální.
- Denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělte na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer.
- Tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
- Tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody, čímž dojde k odpaření alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče
- Při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících týdenní pauzu.
- Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.
O úzkosti
Generalizovanou úzkostnou poruchu charakterizuje přetrvávající pocit úzkosti, která nemá žádný konkrétní důvod. Začíná obvykle mezi 20. až 35. rokem života a postihuje především ženy. Často provází deprese.
Nejčastější projevy úzkosti
K příznakům generalizované úzkostné poruchy patří zejména:
- přetrvávající pocit strachu s jeho tělesnými projevy,
- poruchy spánku,
- obavy z budoucnosti,
- pocit napětí,
- přehnané scénáře,
- neschopnost soustředit se apod.
Rizikové faktory
K rizikovým faktorům rozvoje generalizované úzkostné poruchy patří zejména:
- Osobnost – Ohroženi jsou především introverti, kteří myslí více na druhé než sami na sebe.
- Rodinná anamnéza – Vyšší riziko úzkostí mají lidé, kteří mají psychické poruchy v rodině.
- Hormonální změny – K rozvoji úzkosti může vést těhotenství, menstruace nebo poruchy štítné žlázy.
- Kognitivní faktory – Postiženi bývají jedinci, kteří už v dětství přijali myšlenky, že důležité události nejsou kontrolovatelné a ovlivnitelné, a člověk tak nemá svůj život ve vlastních rukou. Tito lidé tak přeceňují rizika a podceňují možnosti vzniklé situace adekvátně řešit.
Léčba úzkosti
Léčba úzkosti je založena na kombinaci psychoterapie, změně životního stylu a případné medikaci (antidepresiva, betablokátory, benzodiazepiny apod.), pokud je úzkost závažná a výrazně narušuje každodenní život. Příznaky úzkosti mohou snížit relaxační techniky, jako je meditace nebo dechová cvičení, pravidelná fyzická aktivita, zdravá strava, kvalitní spánek a sociální podpora.
Úzkostné poruchy pohledem tradiční čínské medicíny
Tradiční čínská medicína na úzkost nahlíží jako na nerovnováhu mezi energií Qi a fungováním orgánů. Úzkost tak tedy nevnímá pouze jako psychický problém, ale jako disharmonii těla a mysli. Podle TČM úzkost úzce souvisí se srdcem, slezinou, játry, plícemi a ledvinami. K hlavním příčinám patří emoční stres, přebytek Yang a nedostatek Yin, nevhodná strava nebo fyzické a duševní přetěžování těla.
Možnosti léčby úzkosti dle TČM
Tradiční čínská medicína nabízí holistický přístup k léčbě úzkosti, který se zaměřuje na tělo, mysl i ducha a může být doplňkem ke klasické léčbě. K hlavním metodám léčby úzkosti patří především:
- Akupunktura – Akupunkturní body dokáží harmonizovat energetický tok, uvolnit jeho stagnaci a podpořit klid. K nejčastěji využívaným akupunkturním bodům k léčbě úzkosti patří HT7 (Shenmen), PC6 (Neiguan), SP6 (Sanyinjiao) a GV20 (Baihui).
- Relaxační techniky – Tělo a mysl je možné dle TČM zklidnit meditací nebo cvičeními Tai Chi a Qi Gong zaměřenými na harmonizaci energie Qi a uklidnění mysli.
- Bylinná medicína – Důležitou součástí léčby úzkosti jsou v tradiční čínské medicíně bylinky, které podporují klid, zvyšují kvalitu spánku nebo přinášejí úlevu od stresu a napětí.
- Stravování – Ke zklidnění mysli dle TČM přispívá konzumace teplého, lehce stravitelného jídla, jako jsou například ovesná kaše, dušená zelenina nebo polévky. Vyhnout byste se měli syrovým a studeným potravinám a kofeinu a alkoholu.
MUDr. Martin Dvořák
Datum: 29.1.2025
Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.