Gastritida (Zánět žaludku)

Gastroenteritida je zánět žaludku a střev, který obvykle způsobuje náhlý nástup nevolnosti, zvracení, průjmu a žaludečních křečí.

Gastritida je nejčastěji způsobena infekcí (infekční gastroenteritida) viry, bakteriemi nebo parazity, jako jsou prvoci.

  • K virům, které mohou gastroenteritidu způsobit, patří norovirus a rotaviry.
  • K bakteriálním příčinám gastroenteritidy se řadí Salmonela, Campylobacter a Escherichia coli.
  • Mezi parazitární příčiny gastroenteritidy patří prvoci, kteří způsobují amébózu a giardióza.
  • Infekcí se člověk obvykle nakazí z kontaminovaných potravin nebo vody nebo z důvodu úzkého kontaktu s infikovanými lidmi.
  • Méně často může mít gastroenteritida neinfekční příčinu, jako je Crohnova choroba, potravinová intolerance nebo určité léky.

Souhrn dalších problémů s trávením naleznete na TRÁVICÍ POTÍŽE

Co užívat při zánětu žaludku

MyStomach + MYCOSTRESS (pokud se potíže zhoršují stresem)

Dávkování a doba užívání

Uvedenou kombinaci užívejte alespoň 2 až 3 měsíce. 

MyStomach 2-0-2 kapsle denně.

  • Užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
  • Při dlouhodobém užívání udělejte po 3 měsících týdenní pauzu.
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

MYCOSTRESS 6-0-6 tablet denně.

  • Užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm.
  • Při dlouhodobém užívání udělejte po 3 měsících týdenní pauzu.
  • Pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu.

O gastritidě

Gastritida neboli zánět žaludku je méně často akutním a mnohem častěji chronickým zánětem žaludeční sliznice.

Akutní gastritida: Příčinou bývají infekce, chemické látky, které přímo dráždí sliznici (nikotin, alkohol, některé léky, produkty bakterií, otrava z jídla…) nebo i akutní stres.

Chronická gastritida: K příčinám patří např. autoimunitní onemocnění poškozující žaludeční sliznici, infekce (především Helicobacter pylori) nebo dlouhodobé chemické dráždění (některá analgetika, alkohol…).

Jaké jsou příznaky gastritidy? 

V závislosti na příčině a závažnosti může mít gastritida různé příznaky. Zatímco některé mohou být mírné a pouze přechodné, jiné mohou být závažnější. K nejčastějším příznakům patří zejména:

K méně častým příznakům zánětu žaludku patří horečka, bolest vystřelující do zad nebo zápach z úst.

Diagnostika a léčba gastritidy

Gastritida se diagnostikuje zejména gastroskopií. Jedná se o vyšetření, během kterého je do žaludku zavedená hadička s kamerou, díky které je možné přesně lokalizovat zánět. K dalším diagnostickým metodám patří například anamnéza nebo fyzikální vyšetření. A v čem spočívá léčba zánětu žaludku? Odvíjí se od typu gastritidy. Obvykle je založená na kombinaci léků (inhibitory protonové pumpy, H2 blokátory, antibiotika apod.), úpravy stravy a životního stylu.

Gastritida pohledem tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína na zánět žaludku pohlíží jako na nerovnováhu energií (Qi) v žaludku a jeho souvisejících orgánech. Žaludek TČM spojuje s energií sleziny, jež zajišťuje trávení a distribuci energie z potravy. Gastritida může být způsobena právě blokací nebo oslabením této energie. Nerovnováha energie žaludku může být dle tradiční čínské medicíny zapříčiněna nadměrným stresem, frustrací nebo potlačováním emocí. Na vině může být také hromadění horka a vlhkosti v žaludku z důvodu konzumace příliš kořeněných, smažených nebo těžkých jídel.

Léčba zánětu žaludku pomocí metod TČM

Tradiční čínská medicína zánět žaludku léčí kombinací několika metod:

  • Akupunktura – Akupunktura pomáhá harmonizovat energii Qi v žaludku a slezině. Přináší tak úlevu od bolesti a podporuje správné trávení.
  • Bylinná medicína – Úlevu od nepříjemných příznaků onemocnění přináší i čínské bylinky. K léčbě se využívá například korálovec ježatý (Hericium), mimóza citlivka (He Huan Pi), nebo kurkuma vonná (Yu Jin). Tyto byliny jsou obsaženy v doplňku stravy MycoStress.
  • Stravování – Důležitou součástí léčby je úprava stravy. Podle TČM byste se měli vyhnout těžkým jídlům a přejídání, kořeněným, smaženým a mastným jídlům a naopak do jídelníčku zařadit zahřívající potraviny, mezi které patří například zázvor, skořice, teplé polévky nebo ovesná kaše. 

MUDr. Martin Dvořák

Datum: 13.1.2025

Pokud potřebujete nalézt řešení dalších zdravotních problémů přejděte na stránku Vyhledávání podle potíží.

Write A Comment